Az Egyetemi Könyvtár gyűjteményeinek anyagából válogatott kiállítás a könyvillusztrációkon, illetve sokszorosított grafikai lapokon megjelenő portrék történetét és típusait követi végig. A műfaj kezdeteire négy kódexben - köztük egy 10-11. századi, Janus Pannonius birtokában lévő görög evangeliáriumban, illetve Dante Isteni színjátékának egy korai kéziratos másolatában, az ún. Dante- kódexben - és egy kódextöredékben bukkanunk. A portrék ideálportrék voltak, éppúgy, mint azok a magyar királyokat bemutató ábrázolások, melyek egyik legnevezetesebb ősnyomtatványunkat, Thuróczy János 1488-ban Brünnben és Augsburgban kiadott magyar krónikáját díszítik.
A kiállításon bemutatott réz- vagy fametszetes portrékat tartalmazó 16- 18. századi pompás könyvek történeti vagy jogi munkák, más részük arcképsorozatot, illetve az ábrázoltakról szóló rövid ismertetéseket közöl.
A kiállítás második része az Egyetemi Könyvtár számítógépes feldolgozás alatt lévő, kb. 5000 darabos metszetgyűjteményéből ad válogatást. A látogatók 17-19. századi magyarországi és külföldi fejedelmek, főurak, nevezetes hadvezérek, híres tudósok és művészek, pl. Montecuccoli, Descartes, Goethe portréival ismerkedhetnek meg.
Külön tárlókban mutatjuk be a napóleoni háborúk időszakának legfontosabb szereplőit ábrázoló portrékat, illetve a 19. század első felének híres színésznőit, énekesnőit, táncosnőit, valamint szép hölgyeit.
A kódexeket ? köztük corvinát ? a megnyitó napján és csütörtökönként 13 és 16 óra között tekinthetik meg a látogatók.
Időpontok: október 13., 20., 27., november 3., 10, 17, 24, december 1.
A kiállítás anyagát Papp Júlia válogatta.
Igénybe vehető magyar és idegen nyelvű tárlatvezetés, a kiállításon videó-, és fényképfelvétel készíthető.
Helyszín: Budapest Ferenciek tere 6.
Egyetemi Könyvtár díszterem
Megnyitó: 2005. október 5. 14.00.
A kiállítást Buzási Enikő művészettörténész nyitja meg.
Megtekinthető: december 2-ig
hétköznapokon 10-től 18 óráig
Szervező: ELTE Egyetemi Könyvtár