Kossuth-díjas festőművész műve került haza az Egyesült Államokból

Képző

Az Egyesült Államokból tért haza hétfőn Kohán György gyulai származású festőművész egy korai, expresszív műve, az Éneklő fiúk.

Gyula, 2025. február 10.
Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője (j) átveszi a gyulai származású Kohán György festőművész egy korai, expresszív művét, az Éneklő fiúk című képet a festmény szállítását díjtalanul vállaló cég képviselőjétől, Kele Miklóstól a gyulai Kohán Képtárban 2025. február 10-én. A festményt egy magyar származású, 1956-ban az Egyesült Államokba emigrált család ajánlotta fel a képtárnak.
MTI/Lehoczky Péter
Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője (jobbra) átveszi Kohán György Éneklő fiúk című művét a festmény szállítását díjtalanul vállaló cég képviselőjétől, Kele Miklóstól. Fotó: Lehoczky Péter / MTI

Liska András, a festményt a gyulai Kohán Képtárban átvevő Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője kifejtette, tavaly nyáron a washingtoni magyar nagykövetségtől kaptak egy levelet, hogy egy magyar származású, 1956-ban az Egyesült Államokba emigrált család szeretne felajánlani a Kohán Képtár számára egy festményt.

A művész az Éneklő fiúk című olajkartont az 1940-es években festette, és egy ebédmeghívásra vitte magával – ugyanabban a díszkeretben, amelyben most hazaérkezett – egy szintén festőművész hölgynek, aki a Dakó család rokonságába tartozott. A család tehát közvetlenül a festőtől vette meg a képet – ismertette Liska András.

Az alkotás a Magyar Nemzeti Galéria által kiadott kiviteli engedéllyel 1962-ben került ki az Egyesült Államokba, Dakó Sándor tulajdonába. Az egykori akadémikus azt kérte fiától, hogy egyszer juttassa vissza a művet Magyarországra. A jelenleg már nyugalmazott filozófiaprofesszor, Dakó Márton ezért vette fel a kapcsolatot a nagykövetséggel – mondta el Liska András.

Hozzátette, a képtár több mint 660 festményt és csaknem 2500 grafikát őriz Kohán Györgytől, de az ilyen expresszív, korai korszakába tartozó alkotásból kevés van náluk. A műalkotás hétfői kicsomagolásakor derült ki, hogy a hátoldalára egy csendéletet vázolt fel a festő.

Dombi Ildikó, a Kohán Képtárat is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója elmondta, időről időre megkeresik őket Kohán-alkotásokkal, néhány grafikát már korábban a képtárnak adományoztak, de „ilyen értékű és jelentőségű felajánlás még nem érkezett”.

Február 20-án, Kohán György születésnapja alkalmából időszaki kiállítást rendeznek, amelyen a művész eddig nem vagy csak ritkán látott alkotásait mutatják be. Ott helyet kap a most megérkezett festmény is.

Liska András elmondta, mérlegelni fogják, hogy az Éneklő fiúk bekerüljön-e az állandó kiállításra is. A festmény hazaszállítását a Trade Logistics d.o.o. Branch Office Budapest vállalta díjtalanul.

Kohán György Gyulán született 1910. február 22-én, és ott is halt meg 1966. december 16-án. Kossuth-díjas festőművész és grafikus volt, alapító tagja a hódmezővásárhelyi Tornyai Társaságnak. Művészi hagyatéka – mintegy 600 festmény és 2500 grafikai mű – a gyulai Erkel Ferenc Múzeumhoz került, de őriz tőle műveket a budapesti Magyar Nemzeti Galéria, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum és a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum is, továbbá vannak alkotásai magántulajdonban is.