A Kárpát-medence Árpád-kor előtti tárgyi emlékeiről először jelenik meg ilyen összefoglaló, gazdagon illusztrált album. Csaknem hatévnyi alapos gyűjtőmunka eredményeként az őskőkor kezdetétől a magyar honfoglalás korának végéig mutatja be mindazt, ami a Kárpát-medence tárgyi kultúrájáról, művészetéről ránk maradt. A csaknem 2000, szemet gyönyörködtető, részletgazdag felvételnek köszönhetően a hangsúly elsősorban a látványra helyeződik. Mindemellett a művészeti megközelítésű leírásoknak és érdekességeknek köszönhetően feltárul előttünk mindaz a szellemi tartalom is, amellyel a hajdani alkotók a tárgyakat felruházták.
A bemutatott leletek egy része először jelenik meg nagyközönség előtt: egyes darabok most kerültek napvilágra a raktárak, trezorok mélyéről, másokra friss ásatások során bukkantak a régészek, így szenzációs újdonságnak számítanak. A kötetben megcsodálható régészeti kincsek jelentős részét kifejezetten az album számára fotózta a szerző.
?Vágó Ádám olyan kiadványt hozott létre, amely méltó a hazai régészetben kétszáz éve vezető szerepet játszó Magyar Nemzeti Múzeum hagyományaihoz. Erre a kötetre valóban büszkék lehetünk! Minden kedves olvasónak fölfedezésekkel és gyönyörködésekkel teli, kincskereső és kincstaláló utazást kívánok!? ? írta a könyv kapcsán Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.