Arisztokratikus kórusversenynek ad otthont Debrecen

Zene


debrecen_01.jpg
Debrecen

(MTI) - Somogyi Béla, Debrecen kulturális ügyekért felelős alpolgármestere, a verseny elnöke szerint a kétévente megrendezendő kórusverseny a város egyik legpatinásabb kulturális rendezvénye. A csaknem ötvenéves hagyományokkal rendelkező megmérettetés komoly nemzetközi eseménnyé nőtte ki magát, amelyen számos nívós produkció és több kórusmű ősbemutatója is hallható - hangsúlyozta. Szólt róla, hogy idén az eddigieknél több, négy debreceni kórus is indul, akiket végig bíztattak, hiszen "van mire büszkének lennie a városnak".

   
Siklósi Csaba, a Főnix Rendezvényszervező Kft. rendezvényigazgatója elmondta: tizennégy országból húsz kórus érkezik a versenyre, összesen csaknem ezer kórustaggal. A kizárólag 1945 után keletkezett alkotásokat felvonultató megmérettetésen kötelezően és szabadon választott művek előadása alapján értékeli a zsűri az amatőr és hivatásos énekkarokat.
   
Siklósi Csaba szerint nagy elvárásoknak kell megfelelniük mind a szervezésben, mind a verseny művészeti színvonalában, hiszen a világ több ezer hasonló rendezvénye közül a Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyt a világ tíz legjobbja között tartja számon a Kórusok Világszövetsége.
   
Balogh József versenyigazgató ismertetése szerint a Gulyás György karnagy által alapított kórusversenyen a zsűri a fellépők előadásmódját és műsorválasztását értékeli, és öt kategóriában hirdet győztest. A verseny nagydíjasa részt vehet a jövő évi spanyolországi Kórusmuzsika Európa Nagydíján.
   
Külön érdekessége a versenynek, hogy idén is bemutatnak három, Debrecen városának a felkérésére készült kórusművet, amelyeket fiatal magyar zeneszerzők, Megyeri Krisztina, Kákonyi Árpád és Gyöngyösi Levente komponáltak. Ezen kívül az érdeklődőket szabadtéri folklórbemutató várja, míg a karnagyoknak egy hetes mesterkurzust tartanak a verseny utáni héten.
   
Augusztus 1-jén a díjkiosztó ünnepséggel egybekötött záróhangversenyen Liszt Ferenc XIII. zsoltár című műve zárja le a rendezvényt.