Átadták az idei Gramofon-díjakat

Zene

A Gramofon zenei magazin elsősorban azért alapította meg zenei díját, mert célként tűzte ki maga elé a magyar zenei élet, ezen belül is a klasszikus zene és a jazz társadalmi megbecsülésének megszilárdítását, illetve a zeneművészek presztízsének megteremtését. A kezdetben még csak jazzelőadókat honoráló díj idővel nyitott a klasszikus zene felé is: immár nyolcadik alkalommal nyújtották át az elismeréseket a magyar és külföldi zenei élet legmeghatározóbb képviselőinek. A díjátadásra idén a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében, közvetlenül Szilasi Alex zongoraművész Chopin-koncertje előtt került sor.
 
A háromlépcsős szavazási szisztéma során elsőként a Gramofon szakkritikusai szavaztak, majd a nemzetközi tanácsadó testület, végül a Gramofon zenekritikai műhely hozta meg a végső döntést. Az év magyar klasszikus zenei produkciója hanglemezen Kurtág György Játékok II. című felvétele, az év külföldi klasszikus zenei produkciója pedig a Collegium Vocale Gent J.S. Bach: Christus, der ist mein Leben című lemeze lett. Az év dvd-n megjelent klasszikus zenei produkciójának megtisztelő címét a Bruno Monsaingeon által rendezett Őszi utazás című, Dietrich Fischer-Dieskauról készült portréfilm nyerte el.

Az év magyar jazz produkciója az Oláh Kálmán Trió Always című albuma, az év külföldi jazzprodukciója pedig Lionel Loueke Karibu című korongja lett. A Gramofon fődíjait két kiemelkedő teljesítménnyel és munkássággal rendelkező művésznek ítélte oda a Gramofon Zenekritikai Műhely. A Gramofon Magyar Klasszikus Zenei Díjat idén - a díjátadó után briliáns Chopin-koncertet adó - Szilasi Alex zongoraművész érdemelte ki
sokoldalú zongoraművészi és zenei ismeretterjesztő tevékenységéért, Chopin műveinek újszerű értelmezéséért, a francia Édition Fuzeau felkérésére végzett, jelentős kottaközreadói munkájáért, illetve hangszertörténeti kutatásaiért.

A Gramofon Magyar Jazz Díj boldog tulajdonosa 2008-ban Szabados György zongoraművész-zeneszerző. Az elismerés a művész jelentős alkotói és előadói életművét, emellett a kortárs improvizatív zene fejlődésében játszott szerepét, a MAKUZ (Magyar Királyi Udvari Zenekar) több évtizedes tevékenységét és nem utolsó sorban a Boldogasszony földje (Harangok) című szólólemezét kívánja honorálni.
A díjak átadását követően Szilasi Alex zongoraművész az Iparművészeti Múzeum díszes Pleyel Imperial-zongoráját szólaltatta meg, amelyből ezen a ritka darabon kívül csupán egy létezik, Párizsban.