Bartók Béla emlékére nyílt állandó kiállítás Törökországban

Zene

 Bartók Béla

Hiller István oktatási és kulturális miniszter és Ertugrul Günay kulturális és idegenforgalmi miniszter ma nyitották meg a Bartók Béla Múzeumot a törökországi Osmaniye-ban. A múzeum a negyedik magyar nemzeti emlékhely Törökországban.

 
 
A Bartók Béla Múzeum jelentőségét emeli, hogy az egyedüli ilyen Törökország Ankarától keletre eső régiójában. A törökországi magyar emlékhelyek, így a tekirdagi Rákóczi Múzeum, a kütahyai Kossuth Múzeum és a kocaeli Thököly Emlékház jelentős mértékben járulnak a magyar-török kulturális kapcsolatok elmélyítéséhez, egyúttal maradandóan emléket állítanak névadójuknak.
 
A kiállítás Bartók Béla emlékét azon a helyen idézi fel, ahol 1936-ban az ő útmutatásával indult meg a török népdalgyűjtés. Bartók mint zenetudós és folklorista áll a tárlat középpontjában, hiszen soha el nem múló érdeme, hogy - Kodály Zoltánnal közösen - megteremtette a tudományos igényű zenefolklorisztikát, s az összehasonlító népzenetudományt.
 
A kiállítótér központja Bartók anatóliai gyűjtésének előzményeit, magát az utat, majd annak eredményeit mutatja be. A fotókon, dokumentummásolatokon túl Bartók osmaniye-i emlékét kereste és vitte vászonra Sezgin Türk rendezőnő Bartók, 1936, Türkiye című filmjében, de a látogató meghallgathatja Bartóknak a Magyar Rádióban 1937-ben elhangzott előadását is törökországi útjáról.
 
Az állandó kiállítás megnyitásának előzménye, hogy a török kulturális tárca és a külügyminisztérium 2008 tavaszán hivatalosan is hozzájárult ahhoz, hogy az osmaniyei Cebeli Bereket kulturális központban létrejöjjön egy állandó tárlat, amely Bartók Béla törökországi kutatását mutatja be. Az anyagot Vikárius László, az MTA Bartók Archívumának vezetője, valamint Radnóti Klára kurátor állította össze, installálását a Magyar Nemzeti Múzeum kiállításrendezői 2009 végén végezték el. A múzeumhoz tartozó teremben berendeztek egy kis könyvtárat, ahol Bartók életéről, munkásságáról szóló könyvek, publikációk mellett Bartók-művek (CD-k) is helyet kaptak.
   
A törökországi magyar emlékhelyek, így a tekirdagi (rodostói) Rákóczi Múzeum, a kütahyai Kossuth Múzeum és a kocaeli (izmiti) Thököly Emlékház jelentős mértékben hozzájárulnak a magyar-török kulturális kapcsolatok elmélyítéséhez, egyúttal maradandó emléket állítanak névadójuknak - olvasható a közleményben.