Bartók-emléktáblát avattak az erdélyi Torockón

Zene

(MTI) - A magyar fővárosban élő nyugdíjas, Sevcsík László kedden elmondta, hogy a Zenetudományi Intézetben Bartók levelezéseinek tanulmányozása során talált rá arra az 1908 októberében Torockórol keltezett levelezőlapra, amelynek egy része olvasható a helyi unitárius templom kerítőfalára most elhelyezett emléktáblán.

   
Azt a mondatot választották ki, amelyben Bartók így méltatta az erdélyi települést: "Az eddig megvizsgált magyar falvak közül határozottan ez van a legszebb vidéken".
   
A Szőcs Ferenc polgármester és Ferenc Gábor unitárius lelkész támogatásával elhelyezett emléktáblát a március 15-i rendezvények keretében avatták fel.
   
Az ünnepségen a táblát leleplező Sevcsík beszédében egy másik Bartók-levélből idézett, amit édesanyjának írt a zeneszerző. Ebben a levélben Bartók azt fejtegeti, hogyan döbbent rá a népdal fontosságára. "Részemről egész életemben minden téren, mindenkor és minden módon egy célt fogok szolgálni, a magyar nemzet és a magyar haza javát".
   
A Székelykő lábánál elterülő Torockót a hagyományőrző népi építészetéért és annak példás helyreállításáért 1999-ben Europa Nostra-díjjal tüntetették ki, azóta számos külföldi, köztük magyarországi turista keresi fel.