Bartók-Pásztory-díjakat adnak át

Zene

 

(MTI) - A vasárnap délutáni díjátadó előtt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) tanárai és a díj kuratóriuma megkoszorúzza Bartók Béla síremlékét a Farkasréti-temetőben. Idén az LFZE új, a Ligeti Györgyről elnevezett Wesselényi utcai épületének aulájában tartják a díjátadó ünnepséget.

 
"Bánkövi Gyula három fontos területen teljesített és teljesít ma is feladatot a magyar zenésztársadalom érdekében: egyrészt alkotó muzsikus, másrészt darabjaival gazdagítja a 20-21. század magyar zeneszerzésének sokszínű palettáját, emellett mint közszolga hitelesen és biztos ízléssel szerkeszti a Bartók Rádió műsorait" - írta köszöntőjében Devich János, a Bartók-Pásztory díj kuratóriumának tagja.
 
A zeneszerzés iskoláját Bánkövi Gyula Kocsár Miklósnál, Balassa Sándornál, Pongrácz Zoltánnál, majd a Zeneakadémián Bozay Attilánál járta ki. A laudáció kiemeli, hogy a díjazott meghatározó tanítómestere a természet; a hangzó anyagban, amelyhez a szerző szívesen fordul az elektronika eszközéhez, nyomon követhető a természet állandó változása, a periodikusság, az időtlenség, a mikro- és makrovilág egyidejű jelenléte.
 
Szintén Bartók-Pásztory-díjat vehet át Keller András hegedűművész, az idén érdemes művész címmel elismert muzsikus, a nevével világszerte jegyzett vonósnégyes alapítója. Olyan tradíciót folytat, amely a magyar zeneélet egyik legértékesebb hagyományát, a kvartettezést, a kamarazenélést kelti új életre a Concerto Budapest Zenekar művészeti vezetőjeként is. A Joachim, a Waldbauer-Kerpely, a Léner, a Végh, a Magyar, a Budapest, a Tátrai és a Bartók, a Kodály Vonósnégyestől a Takács-Nagy - ma már Takács - Quartetig ível ez a tradíció, a koncertszervezők részéről kissé mellőzve. Keller az egyik alapítója a 100 éve született Végh Sándor hegedűművészre emlékező versenynek, és ünnepi sorozatnak, amelytől a műfaj népszerűségének frissülése várható.
 
Lakatos György fagottművész is megkapja az elismerést. "Mi, fúvósok különösen jól ismerjük egymást és egymás képességeit, még akkor is, ha történetesen már egy másik  generációhoz tartozunk" - hangsúlyozta köszöntőjében a Kossuth-díjas klarinétművész, Kovács Béla. Hozzátette: Lakatos György a szó  legnemesebb értelmében "játszik" a hangszerén, gyönyörű hangon, fölényes technikával, nagy biztonsággal, emellett a barokk stílustól korunk zenéjéig a fagott lehetőségeit mindig az adott mű hagyományainak és stílusának megfelelően tolmácsolja.
 
Az indoklás szerint Lakatos György igazi "örömzenész", akinek játékából sugárzik hangszere és a zene szeretete, és hivatását tekintve nemcsak fagottművész, hanem igen sokoldalú muzsikus.
 
Rozgonyi Éva karnagy a Bartók-Pásztory-díj negyedik kitüntetettje. "Életét kettős hivatása jegyében éli: minden tevékenységét a magas szintű előadóművészi és a tanári munka szellemi egysége határozza meg" - jellemezte idősebb pályatársát Kollár Éva karnagy. Rozgonyi Éva zenetanári pályájának szépségét, értékének tudatát a legendás Békés-Tarhosi énekes iskola alapozta meg, a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában pedig Kardos Pál gazdagította és mélyítette el. A Zeneakadémián Szőnyi Erzsébet és Vásárhelyi Zoltán növendékeként 1964-ben szerzett diplomát. Munkássága összeforrt a szegedi Bartók Kórussal, amelynek örökös karnagya. Énekesei fogalmaztak így: "Rozgonyi Éva sokszólamú élete partitúrájában a leghosszabb, legnagyobb ívű dallamnak bizonyult a zenei együttműködés ezzel az együttessel".
 
A díjátadót megelőzően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárai és a Bartók-Pásztory-díj kuratóriuma megkoszorúzta Bartók Béla síremlékét a budapesti Farkasréti temetőben.
 
A Bartók-Pásztory-díjat azoknak a művészeknek adományozza a zeneszerző születésnapján a Zeneakadémia neves professzorokból álló szakmai grémiuma - Bartókné Pásztory Ditta akaratának megfelelően -, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a hazai zenei életfejlődéséhez, Bartók Béla zeneszerző szellemiségének megőrzéséhez.
 
1984 óta a díjat többek között olyan elismert művészek és zeneszerzők kapták meg, mint Fischer Annie, Cziffra György, Solti György, Kocsis Zoltán, Schiff András, Marton Éva, Sugár Miklós és Sári József.