Beethoven Budán - Zenés emlékezés három napon át

Zene


ludwigvanbeethoven.jpg
Ludwig van Beethoven

(MTI) - József nádor első felesége, Alexandra Pavlovna nagyhercegnő névnapjának tiszteletére 210 évvel ezelőtt egyhetes ünnepet rendeztek Várban. Ekkor hangzott el - a Beethoven-koncert másnapján - Budán először Haydn oratóriuma, A teremtés is a szerző vezényletével - jegyezte meg Vashegyi György karmester.

   
Az akkori hangulatot idézik fel koncertekkel, beszélgetéssel,
és az MTA Zenetudományi Intézetében április 29-én nyílt Magyar Zeneélet 1800 című új kamara-
kiállítás bemutatásával. A gasztronómia híveit a három nap alatt Beethoven-korabeli menükkel várják a történelmi negyed több éttermében.
   
A budavári Beethoven-ünnep nyitó hangversenyét pénteken a Nemzeti Táncszínházban tartják, Kocsis Zoltán zongoraművész 1800 előtt komponált művekből választotta a műsort. A program első részében Érdi Tamással és Gál László kürtművésszel, a Nemzeti Filharmonikusok (NFZ) szólistájával ad elő két szonátát, a szünet után a Pathetique szonáta, majd a c-moll zongoratrió szólal meg Koppándi Jenő és Koó Tamás, az NFZ két szólamvezetője közreműködésével.
   
Szombat este az MTA Országház utcai kongresszusi termében először Malcolm Bilson, a fortepiano játék nemzetközi tekintélye két Beethoven-szonátát játszik. A koncert második részében Beethoven C-dúr miséje hangzik fel a Vashegyi György által vezetett Orfeo Zenekar és a most 20 éves Purcell Kórus előadásában.
   
A misével kapcsolatban Vashegyi György karmester megjegyezte, hogy azért is kedveli ezt a darabot, mert több magyar vonatkozása is van, az Esterházyak szolgálatában álló Haydn késői miséinek vonulatához kapcsolódik és a Beethoven-életműből ez illik legjobban az együttes repertoárjához.
   
Vasárnap, ugyancsak a kongresszusi teremben, Beethoven IX. szimfóniája Liszt Ferenc ritkán hallható kétzongorás átiratában szólal meg a jazzistaként ismert Oláh Kálmán és Szilasi Alex tolmácsolásában.
   
Az Erdődy-palotában, az MTA Zenetudományi Intézet múzeumában szombaton délután Malcolm Bilsonnal Komlós Katalin és Mácsai János beszélget. Megszólal a Zenetörténeti Múzeum nemrégiben restaurált 1798-es gyártású Broadwood fortepianója is. Vasárnap Beethoven leveleiből Mécs Károly olvas föl, az Auer Quartet adja a zenei illusztrációkat.