Bolla Adderley bőrébe bújik

Zene

Szaxofonó mottó alatt lép fel Bolla Gábor a Fonóban, ahol a hangszernek nem a behízelgő, hanem az érdesebb hangzását állítják előtérbe. Az ötlet még a tavalyi, Fonó15 koncertsorozat idején merült fel, de nem fért bele a zsúfolt programba. Az új esztendőben legalább nyugodtan, teljes szépségében és összetettségében ki tudják bontani az elképzelést. Az ötlet szülőapja Ágoston Béla szaxofonos, a world jazz és alternatív zenekarok ismert szólistája. Ágoston a Dél-Alföldi Szaxofonegyüttessel töltött évek óta ismert arról az oldaláról, hogy más szaxofonosokkal is szeret együtt játszani, bár különböző fellépésein számtalan egyéb hangszert is megszóltatat.

 Rengeteg, főleg world music jellegű együttesei közül az Ágoston Group felfogásáról ezt nyilatkozta: "Ezek a zenék nem kocsmába-pubba valók. Sokan fotelben, CD-ről szeretik, de ha nincs helyünk, ahol játszhatunk, akkor egy idő után azt hiszik az elemzők, hogy nincs is jó jazz. Pedig a szaxofon nagyot szól, kiabál, keservest is. Nem jazzy módon. De a világzene sem ad helyt az érzelmek és ösztönök őszinte áradásának." Az Ágoston Béla Group tehát a szaxofonos-zenekarvezető hard core etnojazzes oldalát domborítja ki, Urálástól Tikmonkáig című műsorukkal.

A másik fellépő zenekar vezetője a hangszert ugyanebben, az Ágoston által leírt felfogásban szólaltatja meg. Bolla Gábor tenoron a jazz hagyományt újraéli, újrateremti, több példaképe közül talán Sonny Rollins játékának reminiszcenciáit lehet saját kvartettjén tetten érni, de szólóinak kirobbanó energiája mindenféle jazztörténeti utalások dekódolása nélkül is mindig élvezetes.

Egy nappal korábban viszont Bolla a Budapest Jazz Clubban olyasmire vállalkozik, amire még sosem. Cannonball Adderley bőrébe bújik a Coltrane-Adderley emlékzenekar koncertjének kedvéért. Persze, csak szellemi értelemben, mert a Cannonball ragadványnév eredetileg kannibál volt és arra utalt, hogy a testes szaxofonosnak emberevő étvágya volt. Mi több, Bolla először játszik altszaxofonon, hiszen az együttesbeli társa, a többek között a Modern Art Orchestrából ismert Molnár Sándor fogja a sokak számára felülmúlhatatlan legendát, John Coltrane-t "alakítani". Wynton Kelly emlékét a kiváló zenekarvezető és zongorista, a Balázs Elemér Groupból is ismert Balázs József eleveníti fel, míg Paul Chambers szellemét a lendületes bőgős, Orbán György, Jimmy Cobbét pedig az ország egyik legjobb dobosa, Mohay András fogja felidézni. A jazzhagyomány életben tartásának másik formája ezen az estén a szokásos hétvégi jam session lesz, amelynek házigazdája ezúttal Borbély Mihály, triója élén.

 

Január 28. 20:30 - Budapest Jazz Club, Harmónia Műhely

Coltrane-Adderley Emlékzenekar

Tagjai: Molnár Sándor (ternorszaxofon), Bolla Gábor (altszaxofon); Balázs József (zongora); Orbán György (bőgő), Mohay András (dob)

Jam session (kb.: 23:00)

Borbély Mihály trió

 

 

Január 29. 20:00 - Fonó

Bolla Quartet

Tagjai: Bolla Gábor (szaxofon), Szakcsi Lakatos Róbert (zongora), Orbán György (bőgő), Mohay András (dob)

Ágoston Béla Group
Tagjai: Ágoston Béla (szaxofon, ének), Benkő Róbert (bőgő), Dely Róbert (elektromos gitár), Geröly Tamás Sándor (dob), Mazura János (tuba), Móser Ádám (harmonika, duda, furulya), Nagy Bercel (urálás, furulya)