Arthur Koestler |
Sári József operájának premierje 2000-ben, a németországi Pforzheimben volt. A német nyelvű librettóra komponált darab sok szállal kapcsolódik a magyar történelemhez és kultúrához. Az Arthur Koestler életéről szóló szövegkönyvet Elisabeth Gutjahr jegyzi, a darab német címe (Sonnenfinsternis - Napfogyatkozás) Koestler híres regényére (Darkness at Noon - Sötétség délben) utal, maga az opera azonban nem a regény színpadi adaptációja, hanem valóságos vagy "akár meg is történhettek volna" típusú események története.
Tizenegy jelenet, melyben 1914-től és 1983-ig - Koestler gyermekkorától az író öngyilkosságáig - filmszerűen peregnek az események. Dokumentumszínház - operai köntösben. Ez a magyar operajátszás hagyományában szinte ismeretlen forma korántsem szokatlan a nemzetközi zenés színház világában.
Arthur Koestler szerepében Perencz Béla látható-hallható, Németh Andort Palerdi András, József Attilát Geiger Lajos, Otto Katzot Nyári Zoltán, Walter Benjamint Tóth János, Dörtét, Koestler első feleségét Hajnóczy Júlia alakítja. Az igen erős gárdát Hamar Zsolt vezényli.
Mint azt Kovalik Balázs művészeti vezető, a darab rendezője elmondta, a 125 éves Magyar Állami Operaház a jubileumi évfordulóra szívesen rendelt volna új magyar alkotást, de a mostani vezetés túl későn kapott lehetőséget arra, hogy fölkérjen valakit. A Napfogyatkozás kottáját még 2003-ban kapta meg, eredetileg azt tervezte, hogy színre viszik a Budapesti Őszi Fesztiválon, de úgy látta, a darab meghaladná a fesztivál kereteit, így az előadás akkor végül nem valósult meg. Az opera nagyszerűsége azonban megragadta, nem felejtette el, ezért most a jeles évfordulóra Sári József zenedrámáját vették elő - tette hozzá.
A premierről szólva Kovalik Balázs elmondta, hogy Koestler könyveit főként az opera miatt kezdte olvasni. Úgy találta, hogy a XX. századi történelem megannyi konfliktusát - szemben például a családi visszaemlékezésekkel - ezekből az írásokból ismerhette meg leghitelesebben.
A művészeti vezető szerint a Magyar Állami Operaháznak hivatása a kortárs magyar művek műsorra tűzése akkor is, ha a közönség nagyobb része a száz-kétszáz évvel ezelőtti operatermést preferálja. Kiemelte: bízik abban, hogy a Napfogyatkozással képesek lesznek megszólítani a fiatalokat. Pénteken a dalszínházban, november 25-én pedig az ELTE Gólyavárban tartanak a műről beszélgetést, s mind az öt előadásra 150-150 jegyet tartalékolnak a fiatal közönség számára, 1000 forintos áron.