Dudások egy csárdában

Zene

?Évtizedekkel ezelőtt elindult a Mátyás térről egy olyan zenész nemzedék, amelyik hihetetlenül erős példát mutatott, köztük volt Szakcsi Lakatos Béla és Ablakos Lakatos Dezső. Rendkívül magasra tették a mércét, s azóta mindenki azt a szintet próbálja elérni. A következő generáció is ezt akarta elérni, majd a következő nemzedék szintén. A mai fiatalok is ezt látják, nem csoda, hogy ennyi tehetséges zenész bukkan fel folyamatosan? ? mondta a a kitűnő zongorista-zeneszerző, Oláh Kálmán közel egy éve a kérdésemre: mire vezethető vissza az, hogy ilyen elképesztően gazdag, sokszínű a magyar dzsessz, mitől van itt ennyi remek zenész?
 

peceklakatoskrisztian_by_port_hu.jpg
Pecek Lakatos Krisztián

Erről is képet kaphat az, aki meghallgatja a júliusi péntek estéken, a hatalmas zsámbéki romtemplom előtt 19 órakor kezdődő koncerteket, amelyeken ifjú tehetségek és már nevet szerzettek meg ?nagy öregek? is hallhatók.

 
A tehetségkutatókon olyan ifjakat ismerhettünk meg, akik ma, még most is fiatalon, zenei életünk meghatározó egyéniségei. Bacsó Kristóf szaxofonos például már a csepeli Egressy Béni zeneművészeti szakközépiskolában a dzsessztanszék vezetője, talán nem véletlen, hogy itt rendezték meg tavasszal, középiskolások számára azt a versenyt, amelyen Maloschik Róbert két nyertest is azonnal meghívott Zsámbékra: Vörös Janka énekest meg Tálas Áron zongorista-dobos trióját. Ez a két formáció nyitotta az egész idei zsámbéki sorozatot július 2-án. 
 
Vörös Janka Székesfehérváron tanul, éppen az első zsámbéki koncert napján felvételizett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz tanszakára (az egyik tanára Kovács Linda énekes, akit meg a következő, július 9-i koncerten hallhatunk Zsámbékon). Kiáll a színpadra egy vidám fiatal lány, nem feszeng, nem izgul, vagy legalábbis nem látszik rajta. Szemmel láthatóan jól érzi magát, miközben énekel. Nem mély, telt-búgó hangon, nem is magas-fátyoloson. Az ismert számokat (például a Summertime-ot, amit nem balladaként, hanem szvingesen adnak elő, remekül) úgy énekli el valóban szép, bársonyos hangján, hogy abban benne van az egyénisége, élettelisége, természetessége is. Aztán a Miskolcon tanuló Tálas Áron triójában három tizenéves tehetséget hallhatunk, Tálas Áron még elfogódott, van, amikor izgul, de lesz ideje megszokni a fellépéseket. Kirobbanó lendülettel zongorázik, majd dobol, az ütős duó a még nála is fiatalabbnak látszó Czirják Tamás dobossal a nyitó koncert egyik remeklése.
 

dreschmihaly_04_port_hu.jpg
Dresch Mihály

A nyitó koncert második részében a hazai dzsessz egyik legmarkánsabb fúvósa, Dresch Mihály következett, akiről a legegyszerűbb azt mondani, hogy etnodzsesszt játszik. Ennél azonban sokkal színesebb zenei világ az övé. A Dresch Quartetben ráadásul olyan partnere van ehhez, mint Lukács Miklós cimbalmos, aki aktívan foglalkozik klasszikus zenével is (Eötvös Péter zeneszerző címbalomra írt műveinek például ő az előadója), valamint Szandai Mátyás nagybőgős és Baló István dobos.

Dresch Mihály az elején saját készítésű hangszerén játszik (egyszer azt mondta: ez a szaxofon és a furulya keveréke, mondjuk, ?szaxulya?), ez a rész Dresch Mihály és Csoóri Sándor Sündi brácsás bravúros népzenei duójával indul, de bámulatos, hová repülnek hamarosan, amint továbbszövik a kvartett tagjai a duó témáját. Dresch Mihály egyébként már hétszer játszott Zsámbékon, ott volt a legelső Zsámbék Jazz Openen, ott ünnepelte az 50. születésnapját öt évvel ezelőtt, most pedig az 55. születésnapját, de mivel is ünnepelhet egy zenész mással, mint jó muzsikálással?
 
A folytatás is sokszínűséget ígér péntekenként Zsámbékon. Július 9-én 19 órától az energikus, fiatal zongorista, Sárik Péter triója, majd a Budapest Jazz Orchestra hallható két remek énekesnő, Urbán Orsolya és Kovács Linda közreműködésével. Július 16-án a Bársony Bálint-Juhász Attila Quintet után a zenei életbe berobbant énekesnő, Harcsa Veronika lép fel itt az öt évvel ezelőtt alapított zenekarával. Július 23-án a valóban különleges tehetségű, 23 éves gitáros, Fenyvesi Márton játszik a kvartettjével, majd a tavalyi Montreux-i Jazz Fesztivál Gitárversenyén első helyezést nyert Balogh Rolandot hallhatjuk. Őket pedig Babos Gyula formációja követi, a már említett Veres Mónikával, Pecek Lakatos Krisztiánnal, de ebben a zenekarban játszik például Szakcsi Lakatos Róbert zongorista is. Babos Gyula együttese jól érzékelteti, hogy a dzsesszre nem igaz a mondás, amely szerint ?két dudás nem fér meg egy csárdában?. Itt minél több a jó ?dudás?, annál inspirálóbban hatnak egymásra is.
 

zsidonyarifesztival_elsavalle_bytsd-18.jpg
Elsa Valle

A július 30-i koncert parádés zárást ígér a Szőke Nikoletta Quartettel és A Jazz Nagykövetei elnevezésű, új formációval. Szőke Nikoletta már a 3. szólólemezét készíti Japánban (öt albumra kapott szerződést), ahol februárban hat koncertet adott, s a kéthetes turné idején 6000 CD-je fogyott el! Az est második felében, A Jazz Nagykövetei formációban Elsa Valle kubai énekesnő mellett Winand Gábor énekel és szaxofonozik, Csepregi Gyula szintén szaxofonon játszik, méghozzá Szakcsi Lakatos Béla zongoristával, aki január 22-e óta a magyar kultúra egyik nagykövete. Az a Szakcsi Lakatos Béla, aki Oláh Kálmán szerint egy-két zenész társával együtt rendkívül magasra tette a mércét, s akitől így a jelentős tehetségek tömegét felvonultató mai magyar dzsesszélet is eredeztethető.