Együttműködésre épít új évadában a Müpa

Zene

A Művészetek Palotája évadnyitó sajtótájékoztatóján kiderült: a Müpa és partnerei a nehéz gazdasági helyzetben a lehetséges megoldás kulcsát az intézményi együttműködésben látják. Csonka András, a Művészetek Palotája vezérigazgató-helyettese elmondta: bár reálértéken kevesebb pénzből kell tartaniuk az eddigi színvonalat, a Müpa idén is igen gazdag programkínálattal jelentkezik. A vezérigazgató-helyettes egyebek mellett a Fischer Ádám által vezényelt, a Freiburgi Barokk Zenekar és az Arnold Schoenberg Kórus közreműködésével megvalósuló újévi hangverseny emelte ki, amelyen Haydn A teremtés című műve csendül fel.
 
Csemegének ígérkezik a január 26-án megrendezett, a Cappella Andrea Barca-val közös koncert, ahol Schiff András karmesterként és zongoraművészként egyaránt megmutatja magát.
 
 
 
Kuriózumszámba megy a Müpában nem is olyan régen még dirigensi minőségében fellépő Daniel Barenboim február 23-án megrendezett Chopin-estje, amely kellően elegáns felvezetése a Művészetek Palotája és a Budapesti Fesztiválzenekar másnapi, közös Don Giovanni-előadásának. Az illusztris külföldi vendégművészek sorát erősíti a világhírű hegedűművész Anne-Sophie Mutter, aki májusban először érkezik Magyarországra, hogy a Pittsburgh-i Szimfonikus Zenekarral közös előadásával kápráztassa el a hazai közönséget. Természetesen idén sem marad el a Budapesti Wagner-napok és a Budapesti Mahler-ünnep, amelyek ismét tömény zenei élménnyel - például a Trisztán és Izolda Magyar Operaházzal közös előadásával - várják a rajongókat.
 
 
Batta András, a Zeneakadémia rektora a Müpa sajtótájékoztatóján "zenei Szilícium-völgynek" nevezte a magyar zenei és színházi élet olyan fontos és egyre fejlődő intézményeinek összességét, mint a Művészetek Palotája, a most 125 éves Operaház, a hamarosan felújítandó Zeneakadémia, vagy a pár éven belül felépülő, új Erkel Színház. Szerinte talán már az oroszok sem tudnak saját erőből ilyen színvonalas zenei életet produkálni. A rektor kiemelte: az említett intézmények bizonyítják, hogy van Magyarországon egy olyan terület, ahol még létezik összefogás.
 
Kocsis Zoltán, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója a fiatal magyar tehetségekről szólva kifejtette: "Ebben az országban mindig is nyüzsögtek a zenei tehetségek", a politikusainknak pedig fontos feladata lenne, hogy ezt a "hihetetlen szellemi kincset" megpróbálják itthon tartani. A főzeneigazgató mesélt arról is, hogy nyáron megírta Arnold Schönberg Mózes és Áron című operájának harmadik felvonását, természetesen a zeneszerző szellemében, az ő vázlataira támaszkodva. Egyelőre zajlik az egyeztetés Schönberg örököseivel, akik Kocsis szerint igen érdeklődőek, és remélhetőleg megadják a jogot az előadásra.