Először játszik Budapesten a Dohnányi Vonósnégyes

Zene

 Stuller Gyula

(MTI) - Mint azt a fribourgi zeneművészeti főiskolán tanító magyar hegedűművész, Stuller Gyula elmondta, a brácsaszólamot felesége, Simanuki Jukari (Yukari Shimanuki) játssza, a csellista pedig Niall Brown lesz, akivel korábban egy másik, trió formációban zenéltek. Brown egyébként 8 évig a híres Ausztrál Vonósnégyesben játszott, s Európába visszatérve indítványozta a közös játékot - jegyezte meg Stuller Gyula.

 
A második hegedűs pultjánál egy tanártársa, Nancy Benda ül, aki igen neves muzsikus család tagja, öt testvére közül az egyik például a Lausanne-i Kamarazenekar cselló szólamvezetője volt. "Ismertük egymást, természetes módon alakultunk kvartetté" - fogalmazott a hegedűművész, megjegyezve, hogy Svájcban már adtak több koncertet. A Nádor-teremben Mozart G-dúr, Mendelssohn D-dúr és Schumann a-moll vonósnégyesét szólaltatják meg. Másnap a Mindenki Templomában Beethoven c-moll és Mendelssohn D-dúr darabját játsszák.
 
Mivel nem kezdő zenészek alkotják a kvartettet, hanem olyanok, akik más formációkban játszottak már, gyorsan megy a tanulás, nem kell sietniük a repertoár-építéssel, így is már 10-15 "koncertképest" műről beszélhetnek - mutatott rá Stuller Gyula, aki szerint a vonósnégyes irodalom kimeríthetetlenül gazdag és érdekes.
Stuller Gyula diplomáit a londoni Guildhall School of Music and Drama akadémián Pauk György és a budapesti Zeneakadémián Halász Ferenc növendékeként szerezte. Hegedűjátékát Nathan Milstein, Végh Sándor és Varga Tibor mesterkurzusain tökéletesítette.    
 
Több nemzetközi verseny díjazottja: Szigeti József Nemzetközi Hegedűverseny Budapest, Rodolfo Lipizer Nemzetközi Hegedűverseny Gorizia. 1986-ban a svájci Sion városában a 20. Varga Tibor Nemzetközi Hegedűversenyen első díjat nyert. Rendszeres kamarapartnere Rohmann Imre és Perényi Miklós. 1996-tól a Fribourgi Konzervatórium, 2002 óta pedig a sioni Varga Tibor Akadémia művészképző osztályát vezeti.