Erkel-Mahler-év - Nem hivatalos évindító csokikoncertekkel

Zene

haydncsokikoncert_millenaris.jpg
 A tavalyi csokikoncertek nagy sikert arattak
 
(MTI) - Erkel Ferenc születésének 200. és Gustav Mahler születésének 150. évfordulója alkalmából a Millenárison a kisebbek e két zeneszerző, valamint kortársaik zenéjével és korával ismerkedhetnek meg az év végéig havonta egy alkalommal.
   
Az idei két évforduló mellett azonban már Liszt Ferenc születésének jövőre esedékes bicentenáriumára is készül a Klassz Zenei Iroda több intézménnyel, így a Nemzeti Kulturális Alappal és a Balassi Intézettel együttműködve - mondta Erdődy Orsolya, az iroda vezetője. Az idei események központi színhelye az Andrássy út és a Magyar Állami Operaház lesz. Ez a belvárosi rész akkor épült ki, amikor ez a három géniusz - Erkel, Mahler és Liszt - alkotóereje teljében volt, így mindhárom zeneszerzőt összeköti.
 
 
Az év második felében a programok az Andrássy út XIX. századi pezsgő kulturális életét elevenítik fel. Az érdeklődők kávéházi beszélgetéseken és irodalmi-zenei szalonokon vehetnek részt. Részesei lehetnek például egy egyedülálló zenei kísérletnek, amelyben Erkel, Mahler és Liszt zenéje kortárs zeneszerzők műveivel párhuzamba állítva csendül fel.
   
Erkel Ferenc szülővárosa, Gyula is kiemelt szerepet kap, ahol az Erkel Társaság jóvoltából különböző kulturális programok várják az oda látogatókat.
   
Október 1-jén, a Zene Világnapján a Liszt Ferenc téren a Zeneakadémia különböző együttesei játszanak majd egész nap mindenféle zenei műfajt, köztük Erkel és Mahler műveit is. Szeretnék, ha 2011-ben e napon reggeltől estig Liszt-műveket adnának elő, nemcsak komolyzenészek, hanem jazzisták és roma zenészek, például a 100 Tagú Cigányzenekar.
   
A programok részletei folyamatosan kerülnek fel az év honlapjára. Befejeződött a Liszt-év honlapjának tesztelése is, így a napokban arra is sok információ kerül - fűzte hozzá Erdődy Orsolya.
   
Beszámolt arról is, hogy a tavalyi Haydn World Creation Day sikere arra indította az irodát és a Nemzetközi Liszt Társaságot, hogy kezdeményezze: Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója, 2011. október 22. legyen Nemzetközi Liszt-nap, amelyen a Krisztus oratóriumot minél több ország minél több városában adják elő.
   
"Azt is szeretnénk, hogy több helyen magyar előadó is vegyen részt az előadásban, Bayreuthban például Fischer Ádám fogja vezényelni a koncertet a Zeneakadémia zenekara és kórusa élén. Bécs, Raiding (Doborján, Liszt szülőhelye) Bécs és Párizs biztosan csatlakozik a kezdeményezéshez."
   
Hogy miért a Krisztust és nem a magyar vonatkozású Szent Erzsébet legendát ajánlják? Ezzel kapcsolatban Erdődy Orsolya elmondta: a mű az oratorikus alkotások olyan nagy vonulatába tartozik, mint Händel Messiása, vagy Haydn Teremtése. A Krisztusnak a nagy ünnepeken, például húsvétkor ugyanúgy helye lenne a hangversenytermekben, templomokban, mint Bach passióinak.