EU-s együttműködést kezdeményez a Magyar Zeneszerzők Egyesülete

Zene

 

(MTI) ? Európai uniós zeneszerzői szakmai szervezetek és alkotók együttműködését kezdeményezi az 1990-ben alakult Magyar Zeneszerzők Egyesülete. A kooperációban első körben 16 ország jelezte részvételét, amelynek lényege a művek cseréje ? mondta el Hollós Máté zeneszerző, az egyesület elnöke. 
    

Minden ország ajánl a többieknek a kortárs alkotók munkáiból, és mindenki "importál" a többiek kínálatából. Magyarországon a külföldről kiválasztott kompozíciókat mindig egy-egy magyar darabbal együtt fogjuk bemutatni ? részletezte Hollós Máté. Az együttműködés eredményeként véleménye szerint már a következő koncertévadban hallhatók lesznek a "kicserélt" zeneművek. 
    
Az anyagi hátteret európai uniós forrásokból fedezik, a pénz már rendelkezésre áll, a magyar részvételhez a Nemzeti Kulturális Alapon át a miniszteri keretből kaptak pénzt. Hollós Máté azt is elárulta, hogy a koncerteket nem a hagyományos helyszíneken rendezik meg, mert az új művekhez új közönséget is szeretnének meghódítani: múzeumok és iskolák szerepelnek a terveik között. 
    
Az elnök azt is elmondta, egyelőre nem mind a 27 uniós ország jelezte együttműködési szándékát, azonban mégsem regionális projektről, hanem az egész kontinensre kiterjedő kezdeményezésről van szó, német, brit, francia, baltikumi, szlovák és lengyel zeneszerzők kompozícióival bizonyosan találkozik majd a hallgató. 
A Magyar Zeneszerzők Egyesülete hétfői közgyűlésén újabb három évre megerősítette elnöki tisztségében Hollós Mátét, aki 1996 óta tölti be ezt a posztot.