Európa éneklő kulturális fővárosa dalra fakad

Zene

A világ huszonkét országából érkező énekeseknek köszönhetően minden nap délutántól késő estig kóruskoncertek, közös éneklések, zenekari hangversenyek és spontán muzsikálások követik egymást a belvárosi utcákon, tereken, múzeumokban, templomokban, vagy akár Pécs városnéző kisvonatán is.
 

zengoegyuttes_01.jpg
Zengő Együttes

A Pécs Cantaton az ?Öt órai koncertek? keretében a Jókai téren, a Memi pasa fürdője előtt és a Színház téren csendül fel nap mint nap a muzsika, esténként fél nyolctól pedig a Székesegyház előtti tér (rossz idő esetén a PTE ÁOK Aula) ad otthont a közös énekléseknek. Itt neves pécsi zenészekkel ? Pannon Filharmonikusok, Vasutas Koncertfúvós Zenekar, FM3.0 Jazz, UniCum Laude, Zengő, No More Blues ? dalolhatnak együtt a jelenlévők, s ezután a közreműködő együttesek koncertjét hallgathatják. Majd ugyanitt táncház veszi kezdetét este kilenckor.

 
Az eseménysorozat csúcspontját azok a műhelyzáró koncertek jelentik, amelyeken az egyhetes közös munka eredményét mutatja be a Pécs Cantat nyolc, ez alkalomra verbuválódott nemzetközi kórusa. Augusztus 20-án ünnepi Kodály-hangversenyen szólal meg a Psalmus Hungaricus, a Budavári Te Deum, valamint a gyermekkari művekből összeállított Angyalének című produkció a Székesegyházban, másnap délután pedig magyar szerzők ifjúsági vegyeskari művei és Bartók nőikari kompozíciói csendülnek fel a PTE Orvosi Kar Aulájában. (E két koncerten a belépéshez előzetes regisztráció szükséges!)
 
A fesztiválzárás aztán könnyedebb különlegességekkel várja a közönséget 21-én este: férfikari zeneművek kíséretében zenés utazást tehetünk a bor körül, a ?Swing and Sweet? műhely produkciójában pedig jazzes-romantikus hangulatban élvezhetjük a kórusmuzsikát a Dóm téren. Itt kerül sor Vajda János Erkel- és Kossuth-díjas szerző kifejezetten ez alkalomra komponált férfikari kantátájának ősbemutatójára is, mely a bort dicsőíti, Janus Pannonius verseinek megidézésével. A fesztiválzárás megkoronázásaként az ezeréves pécsi bazilika homlokzatán ? csakúgy, mint a nyitóünnepségen ? mozgóképes fényfestészeti alkotást csodálhatnak azok, akik kilátogatnak a Dóm térre.
 
A műhelyekben a zárókoncertekre való felkészülést országosan elismert pécsi (-baranyai) karnagyok vezetik, kiegészülve három külföldről érkező dirigenssel: Prof. Czifra János (Salzburg), dr. Hoppál Péter, Kertész Attila (Liszt-díjas), dr. Lakner Tamás (Liszt-díjas), Nagy Ernő, Robert Sund (Svédország), Vlado Sunko (Horvátország), dr. Szabó Szabolcs, Prof. Hon. Tillai Aurél (Liszt-díjas) és Tóth Ferenc (Liszt-díjas).