Fazil Say koncertje a Művészetek Palotájában

Zene

 

(MTI) ? Fazil Say virtuóz zongorista, sokoldalú zeneszerző és szenvedélyes jazzmuzsikus, rendkívül izgalmas művész, aki előadóként és komponistaként is a kultúrák közötti párbeszéd elkötelezett híve, ezért is választották meg 2008-ban az európai uniós kezdeményezés egyik nagykövetévé ? mondta Jakobi László, a koncert szervezője.

 
A török művész Janácek 1905-ben keletkezett szonátáját, Prokofjev 7. zongoraszonátáját, a német Bernd Alois Zimmermann Enchiridionját és Stravinsky Petruska című balettzenéjének zongoraverzióját adja elő. Az Ankarában született Fazil Say nem először jár Budapesten, 2001-ben például önmagával játszott négykezest a Zeneakadémián egy különleges Bösendorfer zongora és egy számítógép segítségével. Nyolc évvel később a Budapesti Tavaszi Fesztiválon a Mahler Kamarazenekar kíséretével Beethoven ötödik, Esz-dúr zongoraversenyét játszotta, majd 2010 tavaszán Pécsett és Budapesten lépett fel, végül tavaly januárban is játszott Budapesten.
 
Fazil Say Ankarában kezdte tanulmányait Alfred Cortot egyik tanítványánál, majd ösztöndíjjal Németországba került. 1987-ben ösztöndíjat nyert a düsseldorfi Schumann Intézetbe, 1992 és 1995 között a Berlini Konzervatórium növendéke. Nemzetközi karrierjének elindítója a Young Concert Artists meghallgatása volt.
   
Olyan világhírű zenekarokkal játszott együtt, mint a New York-i Filharmonikusok, az Izraeli Filharmonikusok, a Szentpétervári Filharmonikusok, a BBC Philharmonic Orchestra és az Orchestre National de France. Számos fesztiválon szerepelt, például a Salzburgi Ünnepi Játékokon, a Montreux-i Jazzfesztiválon és a londoni Harrod?s Piano Series-en.
 
Neves kamarazene partnerekkel, köztük Jurij Bashmettel, Shlomo Mintz-cel és Maxim Vengerovval játszott a világ legjelentősebb hangversenytermeiben. Nemzetközi hírű zeneszerzőként és zongoraművészként egyaránt számos albumot készített, a 2010/2011-es évadban is szinte valamennyi jelentős fesztiválon és hangversenyteremben játszott. Mostani turnéjának néhány fontosabb állomása: Bécs, Salzburg, Milánó, Róma, Athén, Isztambul, Lisszabon, Tokió, Berlin, München, Genf, Barcelona.