(MTI) - "A Havasi Symphonicban harmincéves munkám fekszik, a tavalyi koncerttel dédelgetett vágyam valósult meg. Benne van az egész komolyzenei múltam, a kísérletezések és minden, amit a zenéről tudok" - mondta a zongoraművész, zeneszerző. Mint felidézte, rendkívül kreatív időszak volt a tavaly novemberben a Zeneakadémián ötszáz fős közönség előtt megvalósult zárt körű koncert előkészítése. A folyamat során nem engedtek elképzeléseikből, kompromisszumok nélkül haladtak a cél felé, miközben a produkció színpadra állítása számos kockázati elemet rejtett magában.
A koncerten a 80 tagú Budafoki Dohnányi Zenekar, a 40 tagú Budapesti Akadémiai Kórustársaság, tizenkét szólista Indiától Örményországig, a Kiyo-Kito japán dobcsoport, és egy rockdobos (Endi a Hooligansból) szerepelt, vezényelt és a hangszerelést végezte Pejtsik Péter, az After Crying zenekar egyik alapítója. Havasi Balázs kiemelte: a produkcióban nem a látvány volt a fontos, a művészeti szempontok voltak az elsődlegesek.
"A fellépők egy része régebbi munkáimhoz kapcsolódott, de a legtöbbjüket nem ismertem személyesen korábban. Megkerestük Hollerung Gábort, a Dohnányi Szimfonikusok zeneigazgatóját, aki igent mondott, szinte a véletlennek köszönhetően akadtunk rá Raman M. Sundaram Magyarországon élő indiai énekesre, és még sorolhatnám. Az egész valahogyan mégis összeállt egy egységes zenei világgá, amit üzleti alapon nem lehetett volna megcsinálni" - fejtette ki Havasi Balázs.
A produkció nem egy önálló műből áll, az előadás tíz-tizenegy darabból tevődik össze, amelynek a hátterét a világzene adja. A vokális rész is szöveg nélküli, a panaszos lacrimosát éneklő kórus mellett megjelenik indiai énekes, egy arab, közel-keleti hang, egy örmény szólista, mindannyian más-más világot képviselnek. Az egész klasszikus alapokon nyugvó világzene.
"Minden, ami azóta velem történik, annak az estének a sikeréből nő ki, illetve ide nyúlik vissza, minden nemzetközi megkeresés, az interneten terjedő felvételek, az azóta továbbfejlesztett projektoros koncertshow változat, az elkészült film és cd is" - tette hozzá.
Havasi Balázs azon az estén mellesleg egy Guinness-rekordot is felállított: egy perc alatt 492-szer ütötte le ugyanazt a hangot a zongorán. Ezzel kapcsolatban elmondta: ez egy úgynevezett repetálós technika, amit két kézzel alkalmazott, és fizikailag nagyon megterhelő - volt olyan rész, amikor másodpercenként 13 leütést produkált. A rekord megállapítása sem volt egyszerű, több speciális eszközt kellett használni hozzá.
A koncertet HD-technikával rögzítették, az előadás producere-rendezője Marjai Csaba, a film operatőre László Zsolt, rendezője Kriskó László volt; a felvétel cd-változata péntektől kapható.
Havasi Balázs kiemelte: ha moziban látható a film, talán az is elmegy klasszikus zenei koncertre, aki egyébként soha nem jutna el ilyenre."Szeretnék matiné-előadásokat szervezni gyerekeknek, mert egy ilyen produkcióval, amelyben például rockdobos is játszik, sikerülhet közelebb hozni számukra ezt a világot" - fűzte hozzá a zongoraművész.