ICMA-díjra jelölték az Erkel Ferenc kórusművei című CD-t

Zene

(MTI) A felvételen a pécsi Bartók Béla Férfikart és Egyetemi Nőikart Lakner Tamás, a Musica Nostra Nőikart és a MÁV Szimfonikus Zenekart az Erkel-leszármazott Somogyváry Ákos vezényli, és ugyancsak ő dirigálja az István király című opera zongorakísérettel elhangzó részleteit.

 
Az International Classical Music Awards korábban a cannes-i nemzetközi audio- és filmvásárhoz, a Midemhez kötődött, ma már azonban önálló. Zsűrijének munkájában olyan európai zenei folyóiratok szerkesztői vesznek részt, mint a német Fono Forum, a belga Crescendo, a svájci Musik&Theater, a spanyol Scherzo vagy a magyar Gramofon.
 
Tizennégy különböző kategóriában nevezik meg az év felvételét a régizenei CD-ktől kezdve az opera-DVD-kig. A győzteseket 2012. február 20-án hirdetik ki. A díjak átadására és a gálakoncertre 2012. május 15-én kerül sor Nantes-ban a La Cité auditóriumban.
 
A Lakner Tamás vezette pécsi Bartók Béla Férfikar háromnegyed lemeznyi kórusművet válogatott ki felvételre ? idézte fel Hollós Máté. Hozzátette: a CD-knél szokásos, egyórás terjedelem eléréséhez kapóra jött a kiadónak, hogy a 2010 nyarán Komáromban bemutatott, István király című Erkel-operából az előadásra szervezett vegyeskar felénekelne részleteket.
 
A lemezen szereplő valamennyi kórusmű hátterében történeti érdekesség áll. Az első darab a Himnusz a cappella változata, de az Erkel érdeklődésének homlokterébe került műfaj két további példája, a zeneszerző két Magyar király-himnusza is hallható a lemezen.
 
A felvételt záró szám, a Magyar Cantate 2010. november 6-án hangzott el először az 1867-es bemutató óta. Hogy 143 évig nem  szólalt meg a II. Ferenc József magyar királlyá koronázására komponált alkotás, annak egyik fő oka a kotta hiánya volt.
 
Az István király kórusrészletei jó keresztmetszetét adják a zeneszerző utolsó befejezett színpadi munkájának. Szent Istvánról már 1846-ban operaszöveget akart írni Erkelnek Gaal József, de ez a terv akkor nem valósult meg. 1874-ben Dobsa Lajos szomorújátéka alapján Molnár György írta meg a librettót. Erkel még abban az évben  elkészült két felvonás zenéjével. Megakadt a munkában, ezért 1880-ban Váradi Antallal átdolgoztatta a szövegkönyvet. A komponálást 1882-ben fejezte be, a hangszerelést Erkel Gyula, kisebb részt Erkel Sándor készítette el édesapjuk ellenőrzése mellett.