Ismert művek és újdonságok a nemzeti filharmonikusok programján

Zene

(MTI) -"Azt hiszem, jól ismert művek és az újdonságok helyes arányát találtuk meg a következő évad programját tervezve" - mondta Kovács Géza, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Nemzeti Énekkar és Kottatár főigazgatója. A két hagyományos bérletsorozatukban (Ferencsik és Klemperer nevét viselik) hat-hat koncert szerepel, hármat adnak gyerekeknek Királyok, királynők és királynék címmel.
   
Évadonként mintegy negyven alkalommal játszanak a vidéki zenei központokban, ezeket a fellépéseket missziónak tekintik, bár a hangversenyek az együttes büdzséjét terhelik. A pénztárcájuk pedig idén sem lett vaskosabb a tavalyinál, sőt a fenntartó kulturális tárcától csupán arra kaptak ígéretet, hogy a két évvel ezelőtti költségvetést talán elérhetik.
   

KocsisZoltan_DKOKO20080327002.jpg
 Kocsis Zoltán

Jelentős művészeket hívtak meg a következő szezonra, bár Kocsis Zoltán hozzáfűzte: "nagyágyúk" felléptetésére jövőre sincs módjuk. Az anyagi keretek szűkössége miatt "a program nem tükrözi az én művészi krédómat" - jegyezte meg.

   
Akiket meghívtak, azokért azonban kezeskedhet, hiszen például a fiatal Gyenyisz Kozukint, akit egy spanyol kurzuson ismert meg, a jövő nagy zongorista egyéniségének tartja. Prokofjev II. zongoraversenyét novemberben játssza a Művészetek Palotájában.
   
A vendégek és produkciók közül a főzeneigazgató kiemelte még Natalja Gutman csellóművésznőt, aki Dvorák versenyművét játssza. Alekszander Vegyernyikov karmester orosz szerzők műveit vezényli, Szkrjabin III. szimfóniája sokaknak szerez majd meglepetést a főzeneigazgató szerint. Gilbert Varga karmester, Ingrid Fliter zongora- és Szergej Krilov hegedűművész visszatérő vendége a filharmonikusoknak, utóbbival, mint két éve Vagyim Repinnel, Kocsis külön szonátaestet is ad.
   
Liszt Ferenc munkássága okkal ível át az egész évadon, Kocsis Zoltán a zenetörténet egyik legjelentősebb újítójának tartja a zeneszerzőt és fölöslegesnek a vitákat, hogy vajon magyar volt-e. "Vitathatatlan és a főhajtásunkra méltó, amit a magyar zeneéletért tett" - fűzte hozzá a 2011-es Liszt-évfordulóval kapcsolatban. Ők adják 2011. január 22-én a Liszt-év nyitóhangversenyét is.
   
A gazdasági válság miatt egy-két külföldi fellépést ugyan el kellett halasztaniuk a filharmonikusoknak, de a fontosak megvalósulnak. Magyarország uniós elnöksége nyitányaként Brüsszelben, a BOZAR művészeti központban 2011 január végén több, Liszt-, Bartók- és Kodály-művekből álló koncertet is adnak. Majd németországi turnéra mennek, az utazásokat május 28-án a vatikánbeli koncertjük koronázza meg - fogalmazott Kovács Géza, itt az 1236 pünkösdjén szenté avatott magyar királylányról, Erzsébetről szóló Liszt-alkotást, a Szent Erzsébet legendáját adják elő.
   
A 200 éve született Erkel Ferencre 2010 novemberében egy operarészletekből álló esttel emlékeznek.
   
Az idén 25 éves Nemzeti Énekkar nemcsak "saját" zenekarával, hanem szólóban, illetve más szimfonikus együttesekkel is dolgozik - számolt be Antal Mátyás karigazgató.