Kassai Istváné a Zeneakadémia Weiner Leó-emlékdíja

Zene


weinerleo-dij_dijatado_zeneakademia_bataandras_dbelo20100416012.jpg
 Batta András mond beszédet a díjátadó ünnepségen
 
(MTI) - "Nemcsak szellemi, hanem valóságos örökösei is vagyunk Weiner Leónak, hiszen nem lévén utóda, a Zeneakadémiára hagyományozta vagyonát" - hangsúlyozta a rektor a budapesti díjátadón. A jogdíjak és a hagyaték hozamából adhatják át 2004 óta minden évben a zeneszerző születésnapján az elismerést - tette hozzá.
   
A díjat olyan kiváló zeneművészek és tanárok kapják, akiknek az elmúlt évtizedben tanúsított művészi és oktató munkáját áthatotta Weiner Leó szellemisége. Batta András örömtelinek nevezte, hogy a zeneművészeti egyetem tanári karában még sokan vannak, akik a növendékei voltak, és személyesen ismerték legendás alakját. Közéjük sorolt néhány korábbi díjazottat, Konrád Györgyöt, Devich Sándort vagy a Bartók Vonósnégyest.
   

weinerleo-dij_kassaiistvan_bataandras_dbelo20100416013.jpg
 Idén Kassai István kapta a Weiner Leó-díjat
 
A rektor kiemelte, hogy a mostani kitüntetett, Kassai István zongoraművész jóval fiatalabb a korábbi díjazottaknál, hiszen egy évvel Weiner Leó halála előtt, 1959-ben született. Batta András indoklása szerint Kassai István a magyar zenetörténet elfeledett műveinek felkutatásáért, jeles megszólaltatásáért, Weiner Leó életművének művészi és tudományos ápolásáért, valamint kiváló kamaraművészi teljesítményéért kapta az elismerést.
   

weinerleo-dij_kassaiistvan_dbelo20100416017.jpg
 Kassai István
 
"Azért a fanatikus rajongásért és kitartásért díjaztuk, amely a magyar zenetörténet kevésbé ismert és játszott kincseinek felfedezéséhez, kiadásához, megszólaltatásához fűzi. Erkel, Mosonyi, Volkmann, Hubay, Dohnányi, Weiner zongoraművei kerültek felszínre és elevenedtek meg felfedező útjainak eredményeként" - fogalmazott a rektor.
   
A két-három évente sorra kerülő Weiner Országos Kamarazenei Versenyt a 125. születésnap miatt most négy év elteltével hétfőtől szombatig tartják a Zeneakadémián.