Két lélek találkozása

Zene


revlivia_sajtaj_szepmuveszeti_revlivia_bytsd-5.jpg
Rév Lívia

Rév Lívia a világ legelismertebb zongoraművészei közé tartozik, itthon mégis alig fordult meg az elmúlt évtizedekben. A most 94 éves, a Zeneakadémián Weiner Leó és Székely Arnold tanítványaként 1938-ban diplomát szerzett művész 1946-ban hagyta el Magyarországot, majd Párizsban tett szert világhírre, aminek köszönhetően máig a legjobb Chopin-zongoristák között tartják számon. A világ legnevesebb zenekaraival és karmestereivel dolgozott együtt, emellett szenvedélye a tanítás: rendszeresen tart mesterkurzusokat világszerte, például a Párizsi Magyar Intézetben is, ahova legközelebb szeptemberben látogat el.

 
Érdekes és sajnálatos módon hazájában csupán a hatvanas évek elején egyszer, legutóbb pedig 2003-ban adott hangversenyt, ezért igazi kuriózumnak számít, hogy május 1-jén tanítványával, Érdi Tamás zongoraművésszel közösen lép fel a Művészetek Palotájának Bartók Béla Hangversenytermében. A Chopin-est kapcsán a Szépművészeti Múzeum Barokk termében tartott sajtótájékoztatón a két világhírű művész elárulta: nagy öröm számukra a közös munka. ?Tamás mindent a fejében tart, én pedig mindent papírról olvasok? ? mondta némi öniróniával Rév Lívia, aki bevallása szerint egy ideje már egy hangot sem üt le kotta nélkül. Érdi Tamás szerinte egy nagyon érzékeny lelkületű művész, aki ugyan ?másképp olvassa a szöveget?, de ebben a műfajban éppen ez a szép.
 
Érdi Tamás körülbelül 15 éve találkozott először Rév Líviával, aki szerinte Chopin felfogásához hasonlóan a tanítás során olyan dolgokat világít meg, amelyekre az ember magától nem jönne rá: színekre, hangszínekre mutat rá technika helyett. Rév Lívia úgy véli, fontos, hogy mindenki azt hozza ki egy darabból, amit a zeneszerző beletett. ?A zene egy nyelvezet, ami beszél hozzánk: ezt a beszédet kell értelmesen továbbadni? ? vallja. Pedagógusi munkássága kapcsán elmesélte: aszerint igyekszik tanítani, amit annak idején tanárától, Varró Margittól tanult, hiszen ő nem csupán tanár, hanem pszichológus is volt, aki pontosan tudta, hogy ki mire hogyan reagál. Ezért is fontos számára, hogy minden tanítványt alaposan megismerjen előbb ? ezt viszont sokszor nehezítik a mesterkurzusok körülményei.
 

Rév Lívia hitvallása szerint ?a legfontosabb, hogy muzsikáljunk, énekeljünk?, és ?nem igaz, hogy nem lehet a zongorán énekelni?. A zongoraművész elárulta: a Chopin-noktürnökkel való foglalkozása közben volt egy pont, amikor úgy érezte, a lelke találkozott a zeneszerzőével ? hogy teljesen szabad. De ez talán nem is annyira meglepő a világ egyik legelismertebb Chopin-zongoristája esetében.