Kikérik a közönség véleményét is Haydnról

Zene

A két figurából álló szoborcsoport állításának indoka, hogy Fertőd-Eszterházán egy Haydn-emléktáblán kívül nincs a zeneszerző és a herceg emlékét idéző köztéri mű. A hiánypótló alkotás fő mondanivalója, hogy megörökítse e két nagyformátumú személyiség kapcsolatát és kimagasló teljesítményüket.

 
A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága mint megrendelő, nem konvencionális művészeti programmal hirdette meg a pályázatot. Két fő szempontja, a történetileg hiteles helyszín kiválasztása, illetve az emberközeli megformálás módja a következőkben foglalható össze: Eszterházai időszaka (1762-90) alatt Joseph Haydn a kastély főépületétől nyugatra eső ún. Muzsikaházban élt és a ma is meglévő - a kastély hátsó homlokzatához futó - fasoros sétányon járt át a kastélyba. A rezidencia és környezete kiépítésekor Esterházy Miklós pedig a leírások szerint a kastély déli homlokzatának erkélyére - amelyre a zenei eseményeknek is helyet adó díszterem nyílik - kilépve adta művének az Eszterháza nevet.
 
Az előzőekből következően a megrendelői szándék szerint a herceg messziről is felismerhető figurája a kastély hátsó homlokzatának erkélyén jelenne meg úgy, hogy vizuális kapcsolatban legyen a hátsó park homlokzat elé futó fasoros sétányról - a Muzsikaház felől és a nyugati kamarakertet záró ballusztrád előtt - érkező Haydn alakjával. Elvárás volt, hogy az életképszerű, bronz figurák portréigényűek legyenek és korhű öltözékben jelenjenek meg. 
 
A pályázat június 30-i határidejére 9 pályamunka makettje és látványtervei érkeztek be. A végső szó kimondása előtt, azaz hogy melyik legyen a díjnyertes mű, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága véleményt kér három helyről is. Egyfelől a Képző- és Iparművészeti Lektorátus szakértői bizottsága értékeli a pályázatokat és fogalmaz meg javaslatokat. Másfelől a Gondnokság konzultál Fertőd Város Önkormányzatával, harmadrészt pedig az Esterházy-kastélyban július 22. és augusztus 24. között rendezett kiállításon szavazásra invitálja a közönséget is a számára leginkább tetsző műre.
 
A bronz szoborpárt a tervek szerint 2009 kora nyarán állítják fel. Összköltsége meghaladja a 25 millió forintot, s a fedezetet az emlékév központi költségvetéséből, illetve szponzorok bevonásával teremtik elő.