Kiss Ferenc: Magyar kancionálé

Zene


bognarszilvia_promo.jpg
Bognár Szilvia

A Kálvin János emlékére komponált kilenctételes dalfüzér feltárja a református gyülekezeti éneklés, a magyar népzene, a históriás ének és a régizene közötti kölcsönhatásokat. A reprezentatív, szép kiadványt Henics Tamás míves fényképei díszítik. 

Kiss Ferenc így vall a lemez anyagáról: "Jómagam, akit több mint fél évszázada Debrecenben kereszteltek 'vastagnyakú kálvinistának', azon töprengtem a Kálvin évforduló közeledtén, hogy ez alkalomból fel kellene tárnunk a református gyülekezeti éneklés és a magyar népzene, a históriás ének és a régizene közötti rejtett, láthatatlan, de jól sejthető alagutakat. Járhatóvá és korszerűvé tenni azokat, fényesen kivilágítani. A zenetudomány izgalmas eredményeit megismertetni a laikus, zeneszerető közönséggel. Erre vállalkoztam hát a kilenc tételes vokális-kamarazenei mű megírásakor. A Magyar kancionálé előadása során fájdalmainkat és reményeinket osztjuk meg az égiekkel a költészet és muzsika közérthető nyelvén. Több évszázados zenei nyelvemlékeket megőrizve, de egyben meg is újítva azokat. A hagyományokat megőrizve és tiszteletben tartva, de az instrumentális hangzást korszerűsítve. A mai ember hit, közösség és összetartozás utáni vágyát szolgálva és azt erősítve."

A lemezek közreműködik: Bognár Szilvia - ének; Babos Károly - ütőhangszerek; Csörsz Rumen István - lant, koboz, fidula, görbekürt, ének; Huszár Mihály - nagybőgő, ének; Kiss Ferenc - koboz, hegedű, ének; Küttel Dávid - orgona, harmónium, harmonika; Szabó Zoltán - tárogató, klarinét, török klarinét, duda, furulya, kaval, basszprím tambura, ének.

 

 

 

Kiss Ferenc: Magyar kancionálé
Zsoltárok, népénekek Kálvin János emlékére
Etnofon, 2009.