A költő és az együttes

Zene

Kányádi Sándor

A harmincöt éves Kaláka és a hetvenkilenc esztendős Kányádi Sándor egyaránt népszerű a gyerekek és a felnőttek körében. Az együttes és a költő több szálon kötődik egymáshoz, és nemcsak abban, hogy talán Kányádi verseiből énekelték meg a legtöbbet Gryllusék: a játékosság, a mosolygós komolyság, a szakma csínjának-bínjának fölényes ismerete egyaránt jellemző a költőre és az együttesre.

 
Lackfi János így ír Kányádiról: "Kányádi Sándor egy székely kislegénytől kölcsönözte jelszavát: 'vers az, amit mondani kell'. Ezt licitálja túl örvendetesen több évtizedes együttműködése a Kaláka együttessel. A vers ugyanis nem csupán hangtestet, hanem hangzó testet is kapott, nemcsak lélegzik, él, hanem táncol-dalol is, fülbe mászik, szívbe férkőzik.
 

Kalaka_20081028_crop.jpg
Kaláka együttes

Kányádi és a Kaláka valaha olyan háromlábú kisszéket fabrikált, amelyen generációk ücsörögtek, s az ülőkén még most is akad billegésnyi hely. Fakatonájukra mindnyájan alkudoztunk, s végül csodák csodájára mind meg tudtuk venni vásárfiának. Az elveszett török követet egy ország itatja jóféle borral, azóta is a pincében rostokol, reméljük, elő se jön többet. A hazányi vörös villamost pedig többször átfestették már, mégis ugyanolyan bánatosan csilingel, fedélzetén kicsikkel, kicsikből nőtt közepesekkel és közepesekből lett nagyokkal.

 
Kányádi pedig ezt nyilatkozta a Kalákáról: "A Kaláka együttes elegáns, más muzsikusokkal össze nem téveszthető zenei tálcán nyújtja a verset a hallgatóknak. Nem ráerőszakolják a maguk szerzeményeit, hanem kimuzsikálják a Gutenberg óta könyvekbe száműzött, 'szív-némaságra' született s ítélt versekből a maguk olvasata szerinti 'eredeti' dallamot".
 
2008. november 16. 20:00 Művészetek Palotája - Fesztivál Színház: Kaláka: Kányádi Sándor