Kórusolimpia Grazban 35 magyar kórussal

Zene

(MTI) - A World Choir Games előzménye húsz évvel ezelőtt, 1988-ban Budapesten jött létre, a Musica Mundi mozgalom egyik fontos eseményeként. Az újfajta, nagyszabású versenysorozat, amelynek ötödik "kiadása" a mostani tíznapos rendezvény, 2000-ben született meg Ausztriában, Linzben.
 

A versenyen csak egy olimpiai bajnok lehet, de akár tíz arany, ezüst vagy bronzérmet is kiadnak, ugyanis minden olyan kórus teljesítményét elismerik, amelynek magas színvonalú előadása ezt indokolja.

 
Óriási az érdeklődés az olimpia iránt: 93 országból érkezett majdnem 20 ezer résztvevő. A találkozás, a tanulás lehetősége Ázsiától Dél-Amerikáig szinte minden kontinensről hozott Grazba énekkarokat.
 
A kulturális sokszínűség okán nem adtak meg semmiféle kötelező művet, viszont több, úgynevezett formációs kategóriában indulnak a kórusok - a gyermekkartól, a kamarakóruson át a női és férfi karokig, valamint a nagy vegyeskarig.
 
Tematikus kategóriák is vannak: a szakrálistól a modernig, az a cappellától a hangszerrel kísértig, a jazz, a gospel, a folklór és a modern művek tolmácsolásáig. De mindenkinek kell énekelnie egy, nem a saját kultúrájába tartozó, szabadon választott művet.
 
Magyarország 35 kórussal szerepel az olimpián, ezek között vannak díjazottak, mint például a Lakner Tamás vezette pécsi Bartók Béla Férfikar, amely 2006-ban a kínai Hsziamenben (Xiamen) megrendezett eseményen a férfikórus kategóriában nyert. 
 
Lakner Tamás a kínai győzelem után javasolta: 2010-ben, az Európa Kulturális Fővárosa program évében Pécs rendezze a versenyt. Mivel azonban a szervezők semmiféle visszajelzést nem kaptak arról, hogy Pécs komolyan gondolná a részvételt, elálltak ettől az ötlettől, és a 2010-es kórusolimpia helyszíne ismét Kína, Sao-hszin (Shaoxing) lesz.