Nehéz helyzetben a Nemzeti Filharmonikusok

Zene

Kocsis Zoltán, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója

Szerdán délelőtt a Művészetek Palotája legmagasabb pontján, a Panoráma teremben gyűlt össze a szaksajtó és a Nemzeti Filharmonikusok vezérkara. A mondandó egyrészt a 2007/2008-as szezon, amelyre két bérletet hirdettek meg, s ezek május 6-ától, Anyák napjától már kaphatók is, illetve a keserű valóság, vagyis, hogy a műsor összeállításánál, a vendégművészek meghívásánál, a külföldi turnéknál milyen megszorításokat kellett életbe léptetni. Minden összehasonlítástól jó, ha óvakodik az ember, de azért vakok se lehetünk. Alig egy hete a Budapesti Fesztiválzenekar tartott évad- és bérlet bejelentő sajtóeseményt, s ott bizony nem kellett az anyagiakat szóba hozni, s ennek (is) megfelelően sok bérletről, turnéról, lemezről, s nagy művészekről szólt az fáma. Itt meg... Már a két együttes plakátja is magáért beszél. A Fesztiválzenekarén a zenekar és a karmester látható, s a felirat: Világhírű zenekarunk a Budapesti Fesztiválzenekar, s alatta a szlogen: együtt zenélünk. Míg a Nemzeti Filharmonikusokén a Művészetek Palotája üres színpada látható egyetlen kottatartóval, amely viszont hétszer olyan hosszú, mint normális esetben, s a felirat: "Egyből sokat kap. Ha bérletet vált." Szellemes is, elegáns is, mégis valamiképp átsüt rajta az anyagi vonzat. Az, ami egy ideje már igencsak szorongató az együttes körül. De ennél több szót erről most ne ejtsünk, lássuk, a kevésből mi minden lesz!

A Nemzeti Filharmonikusok Linzben

Először is, bármennyire is sok a nehézség, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar egyetlen tagjának sem engedte el a kezét, Kocsi Zoltán és a főigazgató Kovács Géza azt felelte az egy ideje a kulturális kormányzat felől megnyilvánuló nyomásra, hogy zenészt ki nem tesznek. A társaságban mindenkire szükség van. Ezt egyébként egy udvarias levélváltásban egyeztették is a miniszterrel. Maradt megoldásnak az évad tervezésénél megköthető kompromisszum. Kevesebb turné, sokkal kevesebb vendégművész. De még így is a Nemzeti Filharmonikusok a legtöbbet vidéken játszó fővárosi székhelyű szimfonikus zenekar. Ami a bérleteke illeti, a szeptember 25-én kezdődő szezonban a Ferencsik- és a Klemperer-bérlettel találkozhatnak az NFZ-kedvelők. Mindkét nagyzenekari sorozat hat előadásból áll, s helyszínük a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem. Persze lesznek kiemelt, bérleten kívüli koncertjeik is, az első mindjárt október 29-én és 30-án egy jótékonysági koncert az UNICEF javára, amelyen felcsendül Saint-Saens: Az állatok farsangja Sir Roger Moore, UNICEF nagykövet jelenlétében és narrációjával.

Antal Mátyás, a Nemzeti Énekkar karigazgatója

A hangsúlyos zeneszerzők Brahms, Bach, Mahler, utóbbinak a monumentális VIII. szimfóniáját, az Ezrek szimfóniáját februárban mindkét bérletben előadják Kocsis Zoltán vezényletével, és persze a Nemzeti Énekkar szereplésével. Ennek kapcsán jegyezte meg Antal Mátyás karigazgató, hogy örömmel hívják társul a Magyar Rádió Énekkarát és Gyermekkórusát, miként ezt teszik majd a Verdi Requiem esetén is, már feltéve, ha lesz még Rádióénekkar. Rendkívül szimpatikus volt a mód, ahogy lényegében a konkurens énekkar érdekében szót emelt (tudniillik, a közrádióban zajló leépítések aligha kerülik el a Rádió művészeit). Antal Mátyás szerint az országnak el kell tudni tartania két professzionális, ráadásul világszínvonalú vegyes kórust. Miközben a Nemzeti Énekkar helyzete sem éppen eszményi a társakról azt mondta, lehetetlenség, hogy létszámcsökkentéssel afféle kamarakórussá sorvadjanak...

Hogy ne csak a bajokról, nehézségekről beszéljünk, érdemes megemlíteni, hogy az idén tavasszal indul és öt évadon átível az "Európa szívében" elnevezésű program, amely az öt résztvevő ország - Ausztria, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország - egy-egy vezető szimfonikus zenekarának együttműködése, s elsősorban cserekoncerteket jelent. Ugyancsak új dolog az a szerződés, amiről egyelőre csak vázlatosan számolt be Kovács Géza, s amely a londoni, rotterdami s más jeles együttesek speciális online koncerthallgathatóságáról szól (az élő koncerteket térítés ellenében lehet majd, de akár élőben is meghallgatni a weblapokon). A zenekar nem feledkezik meg a gyerekekről, Zene is társai címmel folytatódik az ifjaknak szóló sorozat, amelyben a komoléyzenét egy másik műfajjal együtt társítják, lesz két Diótörő is a Müpában a Budapest Bábszínház művészeivel és a Nemzeti Filharmonikusok és a Nemzeti Énekkar fellépésével. Végezetül egy összművészeti napról is essen szó, mégpedig a május 6-i Kikötő a művészetek programról, amely 9 és 18 óra között zajlik, ingyenes és olyan sok részből, szereplőből, helyszínből áll, hogy jobb, ha a részletekről a honlapon tájékozódnak.