NEM Arthur Koestler: Sötétség délben

Zene

Borzasztó mű!?

Igen, illetve egy borzasztó korban élt, és azt igencsak elszenvedő érzékeny ember gyönyörű vallomása emberségről és embertelenségről, lélekről és testről, illetve azok megnyomorításáról. Egyszóval az életről!

Hátborzongató mű?!

Igen, kiváltképp, ha eljátszunk a gondolattal, hogy senki sem születik hősnek vagy mártírnak, mindössze a történelem teszi azzá. A történelem, amely néha kisiklatja a racionális gondolkodást, mely a legjózanabb embert is elvakult fanatikussá teszi. Egyszóval potenciálisan mindegyikünket!

De hát ki is ez az érzékeny ember, aki egy borzasztó korról mesél nekünk? Ki is Arthur Koestler, akinek a műveit a legtöbb idegen nyelvre lefordították, mégis saját hazájában, Magyarországon szinte ismeretlen? Korrajza, pszichológiai megállapításai csak a képzelet szüleménye, vagy valós, igazi élményeken alapuló szenvedéstörténet?

Sokszor kalandregényekbe illő mozgalmas élete valószínűleg értékes táptalaj volt művei írásakor, olyannyira, hogy fel is tehetjük a kérdést: világcsavargó, vagy egyszerűen csak egy nyughatatlan lélek? Mégis gyanítom, ennél azért többről van szó! Egy, az általános problémákra globális válaszokat kereső, kicsit romantikus, de mindig nagyon racionális Gondolkodó, ki gazdag élettapasztalatait írásban fogalmazta meg az utókor számára. Írásai közül kiemelkedik a Sötétség délben című, mely egy, a szovjet modellből és a Kommunista Pártból kiábrándult régi bolsevik vezető koncepciós perének történet írja le. Nyikolaj Szalmanovics Rubasov nem ismert magasztosabbat, mint feloldódni a Párt szolgálatában. És bár lelkesedésébe, ügybuzgalmába később befészkeli magát a kétség - vajon ér-e annyit egy eszme, mint az emberi élet? -, mégis a teljes őrület a börtönben is folytatódik, bizonyítva azt, hogy egy kizökkent, talaját és értékeit vesztett világban nincsenek racionális válaszok, és megnyugtató megoldások.

Kell-e olvasnunk ilyen könyvet??

Véleményem szerint igen! És nem csak azért, mert néhány évvel az új évezredkezdet után úgy tűnik, hogy mindezeket a jelenségeket még mindig nem hagytuk teljesen magunk mögött! A börtönben raboskodó Rubasov vallomásaival emberségre, gondolkodásra tanít bennünket. Gondolkodásra, de nem kizárólag gondolatokkal! Arthur Koestler is érzésekkel, érzelmekkel hat ránk leginkább, ahogy ezt teszi minden értékes műalkotás.

Ahogy ezt teszi a művészet!

 

Arthur Koestler: Sötétség délben (Európa, 2008)

 

images0_9ebcfd7f5c254a2b9f577800459e88ec images1_9ebcfd7f5c254a2b9f577800459e88ec