NEM Az év jazzkoncertje 2009

Zene

 

Szájtátiság különösnek vagy furcsának nevezni egy zenei produkciót, de nincs mit tenni: az alsó állkapcsunk mindig le fog billenni, ha egy reménytelenül ismeretlen zenekar lép fel nálunk. Ilyenből pedig van sok, a jazz területén a fősodor mentén hajózó és annak mellékhullámaival egyáltalán nem érintkező törekvések innen szemlélve mintha nem is léteznének. A helyzet azért komikus, mert az ilyen, népszerűségre egyáltalán nem törekvő előadók pontosan tisztában vannak az irántuk mutatkozó érdektelenséggel, ám jobb helyeken valamiféle kultusz mégis kialakul körülöttük. Végső Zoltán írása a Tzadik Trafó-beli koncertjéről (2009. február 3.)

Legkevesebb húsz, nemzetközi szinten is kiválónak minősíthető magyar jazz-zongoristát sorolhatnánk fel, különösebb agyalás nélkül ? s további húszat, akik 'csak' jók. Ezekkel a számokkal nem tudni hányadik helyezettek lennénk a világon a népességarányos jazz-zongoristák számát illetően, de gyanítható, hogy valahol nagyon elöl. Mégis alig akad kettő-három közülük, akik egészestés szólózongora-koncertre vállalkoznának (vagy képesek lennének). Talán ehhez többre van szükség, mint a kiváló hangszeres képesség? Binder Károly szólómunkáinak bizonysága szerint ez nagyon valószínű... Matisz László kritikája Binder Károly szólózongora-estjéről (2009. január 9.)

Néhány év alatt harmadszor látogatott Magyarországra Wayne Shorter kvartettje: Debrecen után Veszprém (ekkor fúvósegyüttessel kiegészülve), majd március 18-án végre Budapest következett. Shorter betartotta az ismert sportszabályt, hogy győztes csapaton ne változtass, ugyanis ennél nincs jobb zenekar most a világon, legfeljebb ugyanilyen jó. Bajnokok, mert semmilyen módon nem ismétlik önmagukat, a keresést nem hagyják abba. Zipernovszky Kornél beszámolója a Wayne Shorter Quartet fellépéséről (2009. március 18.)

Már semmi meglepőt nem találunk abban, hogy a győri Mediawave szervezői minden évben meghívnak városukba néhány jazz-világhírességet, akiket ráadásul szinte soha nem láthatunk/hallhatunk más magyarországi fesztiválokon. Idén többek között Lee Konitz és Jamaaladeen Tacuma koncertje gazdagította a győri programot. Máté J. György írása a 2009-es Mediawave fénypontjáról (2009. április 30.) 

Az idén hetedik alkalommal megrendezett MOL Jazzfesztivál lendületére jellemző, hogy a szervezők két évre előre tervezik jövőjét: 2011-ben reményeik szerint a Közraktárak helyén megnyíló CET kulturális központ várja majd a fesztivál közönségét. Addig is itt a Fidelio beszámolója a nyitókoncertről.

A Dave Douglas Quintet első budapesti koncertjén ? az este minden esetlegessége ellenére ? olyan formációt hallottunk, amelyre a 'Maradjatok együtt!'-szlogen alkalmazása elenyészően kevés lenne. Szabó Dániel kritikája a Dave Douglas Quintet budapesti látogatásáról (2009. november 10.)

 

 Melyik volt Ön szerint a lassacskán magunk mögött hagyott év legjobb jazzkoncertje? Szavazzon!

 

 

 

 

images0_87afc25b3c124e8c8620539d6becf07c images1_87afc25b3c124e8c8620539d6becf07c images2_87afc25b3c124e8c8620539d6becf07c images3_87afc25b3c124e8c8620539d6becf07c