Nyolc zenemű a fiatal komponisták versenyének döntőjében

Zene

(MTI) - A mostani kiírásban olyan zeneműveket vártak, amelyek témáját a 200 évvel ezelőtt született Liszt Ferenc ihlette. A tavaly novemberi nevezési határidőre összesen 34 érvényes pályázat érkezett a kamarazenei, valamint a nagyzenekari kategóriában - mondta Gőz László, a verseny egyik ötletgazdája, a BMC vezetője.
    
A legfiatalabb pályázó tizennégy éves, és érkezett pályamunka Ausztriából, Hollandiából, Mexikóból, valamint az Amerikai Egyesült Államokból is. A döntőbe jutó zeneművek kiválasztása két fordulóban történt, az elődöntőben kategóriánként külön zsűri zárt ülésen négy-négy pályamunkát választott ki a döntőbe.
    

dargaymarcell.jpg
Dargay Marcell

A kamara kategóriában Dargay Marcell Circ(u)sa, Horváth Balázs (Tek)tonikusa, Sándor László Egy virág - Liszt Ferenc születésnapi csokrában című műve, illetve Tornyai Péter QuatreQuatuorsa indul az első díjért. A nagyzenekari kategóriában Horváth Balázs Fausték az elvarázsolt kastélyban, Solti Árpád Aktok című darabja, Varga Judit Piano Concerto in C for an Imaginary című kompozíciója és Zarándy Ákos Nightmare Symphony-ja került a döntőbe.
    

A kamarazenei zsűriben Gémesi Géza zeneszerző, karmester, Pilz János hegedűművész és Serei Zsolt zeneszerző, karmester döntött arról, ki kerüljön a döntőbe. A nagyzenekari kategóriában Kovács László karmester, a Miskolci Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője, Tihanyi László zeneszerző, karmester, egyetemi tanár, valamint Vidovszky László zeneszerző, egyetemi tanár határozott. A döntő zsűrijét - akárcsak 2009-ben, az első kiíráskor - Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora vezeti, zsűritag Jeney Zoltán zeneszerző, Keller András hegedűművész, karmester, Rácz Zoltán ütőhangszeres művész, karmester, és Soproni József zeneszerző.
    
A nyolc döntős művet az UMZE Kamaraegyüttes Rácz Zoltán vezényletével, illetve a Concerto Budapest Keller András irányításával február 8-án mutatja be a Művészetek Palotájában, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A főzsűri a helyszínen dönt és osztja ki a díjakat.
    
A verseny hat fődíját a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala ajánlotta fel. Az Editio Musica Budapest különdíjként kiadja a nyolc döntőbe jutott zeneművet. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem lehetőséget és termet biztosít egy döntős szerzőnek önálló est megrendezésére. A BMC lemezt jelentet meg a döntő-gálakoncert anyagából, amelyet egyébként az MR3-Bartók rádió élőben közvetít.
    
A pályázat nyitott volt minden olyan, magát magyarnak valló zeneszerző számára, aki még nem töltötte be a 40. életévét. A verseny szervezői ebben az évben Liszt Ferenc munkássága előtt kívánnak tisztelegni születésének 200. évfordulója alkalmából, ezért a zeneszerzőktől olyan pályaműveket vártak, amelyek témáját Liszt művészete vagy személyisége ihlette.