A operaház társulata a savonlinnai operafesztiválon

Zene

(MTI) - Erről Jan Hultin, a savonlinnai operafesztivál igazgatója és Vass Lajos, a Magyar Állami Operaház főigazgatója állapodott meg hétfőn Budapesten. A finn nagykövetségen kötött megegyezés kitér arra, hogy a Don Carlos-előadás négyszer, a Bartók-Kodály-est pedig egyszer hangzik el a budapesti muzsikusok és énekesek előadásában.
   
Vass Lajos, az Operaház főigazgatója ezzel kapcsolatban kiemelte: "a savonlinnai operafesztivállal kötött megállapodás a záloga annak, hogy folytatódik a budapesti operaház nemzetközi hírnevének szélesítése, a finn vendégszereplés lehetőség arra, hogy a skandináv térségben is otthagyja névjegyét a magyar társulat".
   
A nagy múltú savonlinnai operafesztivál az európai kulturális élet kiemelkedő eseménye, amelyet első alkalommal 1912-ben rendeztek meg Aino Ackté neves finn szoprán kezdeményezésére.
   

olavinlinna_kastely_crop.jpg
Az Olavinlinna kastély

Az ötlet már 1907 óta foglalkoztatta azokat a finn művészeket, értelmiségieket, akik a nemzeti identitás megerősítését, a modern és önálló finn állam megvalósítását tűzték ki célul. Az 1475-ben épült tengerparti erődszerű Olavinlinna kastélyt szemelték ki helyszínül.

   
Az első nyáron Gounod Faustját játszották, Margit szerepében Aino Acktéval. Három évig működött a fesztivál, majd az első világháború, az orosz forradalom és a gazdasági válság miatt több évtizeden át szünetelt az eseménysorozat.
   
1967-ben Ulf Söderblom karmester vezetésével éledt újjá a fesztivál, tőle a világhírű basszus, Martti Talvela vette át az igazgatást. A tradicionális zenei eseménynek korábban is voltak magyar művészekkel kapcsolatai. Mikó András, a dalszínház volt főrendezője a nyolcvanas években többször rendezett Verdi-előadásokat a savonlinnai fesztiválon.
   
Idén először énekverseny is társul a fesztiválhoz, az 1983 után született énekesnők és az 1980 után született énekesek versenghetnek a 20, 10 és 5 ezer eurós díjakért.