Oratórium Batthyány-Strattmann Lászlóról

Zene


batthyany-strattmannlaszlo_by_kormendplaza_hu.jpg
 Batthyány-Strattmann László

(MTI) - A "szegények orvosa" születésének 140. évfordulója alkalmából állítják színpadra a 2003-ban készült darabot, amelynek címe a Batthyány család hitet és szeretetet jelképező címerállatára utal. A premierrel a fellépők - ahogy mondják - "megpróbálják közelebb hozni a boldogot a ma emberéhez".

 
Az oratóriumot Heinz Koller és Franz Stangl szerezte, és a güssingi Cantus Felix énekegyüttes mutatja be az ünnepi szentmise után.
   
Batthyány-Strattmann László 1870-ben a Moson megyei Dunakilitin született. 1900-ban avatták orvossá. Köpcsényi és körmendi kastélyában kórházakat rendezett be szegény betegek számára, melyeket kora legmodernebb gyógyászati eszközeivel szerelt fel. Sebészként főleg szemműtéteket végzett, a szegényeket ingyen kezelte, látta el orvossággal, a rászorulókat ruhával és pénzzel is támogatta. Három vármegye betegei keresték fel. Évenként általában ötezer beteget látott el a körmendi kórházban, életében mintegy harmincezer szemműtétet végzett. A saját költségén segítőtársakat, orvosokat, ápolónőket fogadott fel.
   
Legfőbb segítsége a felesége, Coreth Mária Terézia volt; 1916-ban mindketten beléptek a ferences világi rendbe. Operáció előtt mindig imádkozott, s figyelmet fordított betegei lelki gondozására is. Távozásukkor egy-egy vallásos kiadványt vagy szentképre nyomtatott imádságot adott a gyógyultak kezébe.