Református énekek a Művészetek Palotájában

Zene

 

(MTI) "A Református Énekek hangversenyt - amely a Kárpát-medencei reformátusok legnagyobb zenei ünnepe - 2002 óta azzal a céllal rendezzük meg minden évben, hogy ott a reformátusok használatára kiadott énekeskönyv zsoltáraiból és énekeiből koncertfelvétel készüljön professzionális előadók tolmácsolásában" - közölte Böszörményi Gergely, a koncert főszervezője.
   

 A ma már 370 főt számláló Kárpát-medencei Egyesített Református Kórust, neves karnagyokat, szólistákat, kamarakórust és világhírű orgonistákat felvonultató koncert a hazai protestánsokon kívül egyre több világi zenekedvelőt, külföldi vendéget vonz. A hangversenyen a közönség több alkalommal együtt énekel a kórussal, így a Művészetek Palotájában olykor 1700 ember szólal meg. 
   
A református kórusok seregszemléjére minden évben több új kórust hívnak meg a Kárpát-medencéből, így az "alapkórusok" (Debreceni Kollégiumi Kántus, Palló Imre Énekkar, Psalterium Hungaricum Kórus, Partiumi Keresztény Egyetem Vegyeskara és mások) mellett évente újabb közösségek, intézmények kapcsolódnak be a református zenei szolgálatba és válnak részeseivé a Református Énekek-sorozatnak.
    
A karnagyok közül Böszörményi Gergely kiemelte Berkesi Sándort, Arany Jánost, Cseri Zsófiát, Bódiss Tamást, Hoppál Pétert, míg az eddigi CD-felvétellel egybekötött koncertek valamennyi orgonistájának nevét érdemesnek tartotta megemlíteni: az előző években Pálúr János, Alföldy-Boruss Csilla, Fassang László, Draskóczy László, Kéménczy Antal, Varga László és Virágh András Gábor szólaltatta meg a hangszert. Idén ifjú Szotyori Nagy Gábor orgonál.