Régizene a pincében is

Zene


komlos_katalin_es_zadori_maria.jpg
Komlós Katalin és Zádori Mária

A régizene (a klasszika korát megelőző zenei korstílusok, illetve irányzatok összefoglaló neve) a nyolcvanas évektől vált egyre népszerűbbé a zenerajongók körében. A régizenével foglalkozó zenészek szemléletmódja a mai napig eltérő: egyesek inkább a művek felélesztését tartják fontosnak, míg mások hangsúlyosnak találják a korabeli hangszerek rekonstrukcióját, illetve újraalkotását, valamint alkalmazását is. Abban azonban mindenki egyetért, hogy az ilyen vonatkozású, nagyon gazdag zenei anyag a mai hallgató számára is érdekes, élvezetes.

Az elmúlt évtizedekben Magyarországon is létrejött több olyan régizenei fesztivál, amely ma már komoly tradícióval büszkélkedhet. A 2005-ben alakult Art Face Seven szervezőiroda most arra vállalkozik, hogy koncertsorozattal népszerűsítse a műfajt - elsősorban a budapesti közönség előtt.

- Igyekeztünk olyan programot összeállítani, ami ritkaságokat, érdekességeket kínál - mondta Hetessy Csaba, az Art Face Seven művészeti vezetője. Az öt hangversenyből álló sorozat szeptember 14. és december 8. között zajlik, és valóban tartogat néhány csemegét. Rögtön az első alkalommal a Musica Historica együttes a Carmina Burana eredeti, XI.-XIII. századi változatát mutatja be. Szeptember végén a Musica Profana a Kájoni kódexben föllelt dalokat szólaltatja meg, de hallható koncert a manierizmus vokális zeneműveiből és XVI.-XIX. századi énekelt költészetből is. A december 8-i koncerten a Capella Savaria és Zádori Mária előadásában többek között Handel Vízi zenéje csendül föl, valamint Eszterházy Pál Harmonia Caelestisének karácsonyi kantátái.

- A koncertsorozatot egyelőre Budapestre szerveztük - mondta Hetessy Csaba -, de 2008-tól változásokat tervezünk. Keressük azokat a különös hangulatú, műemlék jellegű helyszíneket, amelyek alkalmasak hangverseny rendezésére, és elképzelhető, hogy nyitunk a főváros környéki városok felé is. Terveink között szerepel továbbá, hogy a 2008-as hangverseny-sorozatra külföldi előadókat is meghívjunk. A hangversenyek helyszíne a Magyar Tudományos Akadémia Kongresszusi terme és a Budapesti Történeti Múzeum Királypincéje, valamint Gótikus terme. (www.regizeneiestek.hu)