Repülés a Sirályban

Zene

A koncert előzetese szerint a muzsikusok egyedi gondolataik alapján adják elő ezt a szabad zenét, amely hatalmas önuralmat és higgadtságot igényel. Nem tartanak attól, hogy olykor-olykor úrrá lesznek rajtuk patetikus érzelmek. A zene, ami olyan finoman és harmonikusan kezdődik, mint egy távoli tájkép, gyakran fordul nyugtalan egymást követő heves párbeszédek kavalkádjába. A "karcolásokkal, kaparásokkal és pengetésekkel" fűszerezett miliő jelentősen meghatározza a koncert hangulatát. Legszembetűnőbb tulajdonságait az előadók határozzák meg, akik arra törekszenek, hogy megmutassák az újdonságot és összehangoltságot egy olyan zenében, amely nem támaszkodik semmilyen előre lefektetett pilléren, a zenészek csak saját gondolataikra és az egyméstól érkező insprirációkra számíthatnak. Közben a hallgató úgy érzi, mintha ez a zene már évszázadok óta fogant volna, köszönhetően annak a valószínűtlenségbe hajlő atmoszférának, ami körbeveszi a hallgatót az előadás alatt.

Ebben a felállásban még nem játszott együtt ilyen módon ez a kvartett, de nagyjából mindenki játszott már mindenki mással a tagok közül. Leginkább a vajdasági Zentán élő Mezei Szilárd mondható elsőnek az egyenlők között, ő a szabad improvizáció, a színházi és alkalmazott zenék, az etno-jazz avantgárd irányaiban egyaránt jelentőset alkotott, lemezeiről még az inkább konzervatív jazzideált követő Downbeat című amerikai szaklap is nagy lelkesedéssel írt. Az erdélyi származású Márkos Albert csellista szintén termékeny színházi és filmzeneszerző, Mezei egyik rendszeres társa, sokműfajú kísérletező alkotó. Hock Ernő a fiatal generáció legkeresettebb bőgőse, több formációnak is állandó tagja, a legismertebb talán a Qualitons tagjaként. Ittzés Gergely főleg a klasszikus zenében aktív, a kortárs zene egyik legismertebb előadója és népszerűsítésének lelkes motorja. Régóta foglalkozik az improvizatív műfajokkal is, Mezeivel is gyakran szerepel, lemezein is hallható.

 

Március 13, 20:00 Sirály klub

Ittzés Gergely (fuvola), Mezei Szilárd (brácsa, hegedű), Márkos Albert (gordonka) és Hock Ernő (bőgő) szabad improvizációs estje