Rév Lívia megkapta a francia Becsületrendet

Zene


RevLivia_20080915.jpg
Rév Lívia

Rév Líviának Eve Ruggieri, ismert francia újságíró, zenei műsorvezető adta át hétfőn este a kitüntetést. Ruggieri köszöntőjében felidézte a művésznő életének nagy pillanatait: amikor ötévesen elhatározta, hogy zongoraművész lesz, tanulóéveit, Magyarországról a Raoul Wallenberg-féle svéd útlevéllel való menekülését és végül Párizsba érkezését.    

 
Rév Lívia - Varró Margit és Weiner Leó tanítványa - 1946-ban két hétre elegendő pénzzel érkezett Franciaországba. Párizs, amely eredetileg csak egy megálló lett volna a New York felé vezető úton, végül az otthona lett. "Éreztem - szinte isteni megérzés volt - hogy, annak ellenére, hogy még a nyelvet sem beszélem, itt kell, hogy maradjak" - emlékezett vissza Rév Lívia, aki családja és barátai körében vette át a Becsületrendet.    
 
Miután megköszönte Nicolas Sarkozynek, a Francia Köztársaság elnökének a kitüntetést, ígéretet tett arra, hogy amíg erővel bírja, dolgozni, tanulni fog, és igyekszik majd minél több fiatalnak átadni a tudást és a zene szeretetét.  A művésznő az 50 éves karrierjének koncertplakátjaival díszített koncertteremben a kitüntetés átvétele után kedvenceit, Chopint és Debussyt játszotta a mintegy száz meghívottnak.
 
Rév Lívia 1916-ban született Budapesten, csodagyerekként indult, már 9 évesen koncertezett, és számos díjat nyert. 1938-ban diplomázott a Zeneakadémián, Bartók, Kodály, Dohnányi jelenlétében. Párizsban világkarrier várta: Sir Adrian Boult, André Cluytens, Eduard Jochum, Ralf Kubelik, Hans Schmidt-Isserstedt, vagyis a világ leghíresebb karmesterei hívták meg.
 
Repertoárjának törzse a klasszikus és romantikus zeneirodalom, de Bachtól Bartókig szívesen játszik más zenét is. A BBC Rádió egy különleges "vaktesztjén", amelynek során a korábbi évtizedekben a legjelesebb zongoristákkal felvett Chopin-noktürnsorozatokat hallgattatták meg neves szakértőkkel, az ő lemezét ítélték az e művekből valaha készült legjobb felvételnek.
 
A kilencvenes évektől kezdve egyre gyakrabban tartott Magyarországon is mesterkurzusokat. Az elmúlt években többször is fellépett Budapesten, 2005-ben például önálló Debussy-szólóestet adott a Művészetek Palotájában, óriási elismerést aratva. 2006-ban, 90. születésnapja alkalmából Pro Cultura Hungarica díjjal is kitüntették.