Százötven éves a debreceni zeneoktatás: 2012 a városi zene éve

Zene

(MTI) ? A politikus a zeneoktatás 1862-es alapítását olyan jelentőségű eseménynek nevezte, mint a Református Kollégium vagy a nyomda létrehozása. "Nélkülük az idén 650 éve mezővárossá vált Debrecen nem lenne az, ami, de a városon kívül az ország és a jövőnk is szegényebb lenne" ? fogalmazott Somogyi Béla.

 
Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész, karnagy, a zenede egykori növendéke pályájáról mesélve azt mondta, a debreceni tanulóévek nélkül nem érte volna el sikereit. Molnár Zsolt, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara (DE-ZK) dékánhelyettese, a szakközépiskola egykori igazgatója azt idézte fel, hogy 1861 decemberében volt az alakuló zenede első közgyűlése, majd nem egész egy év múlva az elképzelésekből valóság lett.
 

debreceni_zenede_debre20111216016.jpg
Vass Márton, Donkó Péter, Sós Tibor zenetanár, és Gyugos Tamás ütősök próbálnak
 
2012-ben ? amikor Kodály Zoltán születésének a százharmincadik évfordulója is lesz ? a közép- és felsőfokú zenei oktatási intézmények együtt és külön-külön is megünneplik a jeles évfordulót. Ezek csúcspontja az alapítás pontos időpontja ?november 2. ? körül rendezendő hangverseny lesz, amelyre Debrecenből elszármazott zenészeket is hazavárják. Az évközi koncerteken közreműködik a Kodály Filharmónia és a városi Kodály Kórus, amely szintén ezer szállal kötődik a szakközépiskolához, a zenede jogutódjához ? ismertette Molnár Zsolt.
 
Az évfordulós programok között a koncerteken túl lesznek emléktábla-avatások a Debreceni Egyetemen és a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola épületénél, készül egy évkönyv az egykori hallgatók életútjáról, és baráti kört is szerveznek volt diákoknak.
 

debreceni_zenede_debre20111216007.jpg
Radovics János zenetanár figyeli Erdős Viktor hegedűjátékát
 
Pallagi Tamás, a szakközépiskola igazgatója bejelentette: a hasonló jellegű művészeti oktatási intézmények között szakmai fórum létrehozását kezdeményezik a hatékonyabb érdekérvényesítés és szakmai munka érdekében.