Szent Márton-napi ünnepség Pannonhalmán

Zene

(MTI) - A díjat a pénteki Szent Márton-napi ünnepségen adták át az ünnepeltnek a Pannonhalmi Bencés Főapátság bazilikájában.
Várszegi Asztrik, pannonhalmi püspök-főapát ismertette Szokolay Sándor életpályáját. Mint elmondta: a kortárs opera és zeneirodalom kimagasló egyénisége 1957-ben fejezte be tanulmányait a budapesti Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés tanszakán. Gazdag zeneszerzői alkotó tevékenysége mellett évtizedeken keresztül oktatott a Zeneművészeti Főiskolán. Nyugállományba vonulását követően Sopronba költözött, azóta a "leghűségesebb városban" él és komponál.
Számos civil szerveződés, művészeti társaság elnöke, illetve tagja. Alkotó munkásságát 1966-ban Kossuth-díjjal, majd a későbbiekben egyebek között Bartók-Pásztory-díjjal, Magyar Művészetért díjjal és Magyar Örökség díjjal ismerték el.
"Az alkotás mellett emberi és művészi tekintélyével aktívan támogatja Magyarország nemzeti-polgári kibontakozását" - mondta a főapát.
Az ünnepségen Udvardy György püspök emlékezett meg Szent Mártonról, Tours püspökéről, a pannonhalmi monostor védőszentjéről.
Az eseményen az egyház és a közélet jeles képviselői, tudósok, politikusok vettek részt. Az ünnepi hangulatot a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertje emelte. A Szent Márton-napi ünnepséget immár hagyományosan megrendezik, a díjat a Pannonhalmi Főapátság, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. és a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. alapította. Ezzel a díjjal ismerik el a kitüntetetteknek a régió és egyben a magyar nemzeti értékek megőrzésére és gyarapítására kifejtett tevékenységét.
A díjjal a korábbi években Nemeskürty István írót, Pungor Ernő akadémikust, Nagy Gáspár költőt, Kukorelli István alkotmányjogászt és Mádl Ferenc volt köztársasági elnököt tüntették ki.