Út a zenéhez: könnyedén a komolyzenéről

Zene


boganyigergely_135982_1.jpg
Bogányi Gergely

Hány órát gyakorol naponta egy zongorista? Túl lehet-e szárnyalni egy darab előadásakor a zene szerzőjét? Mi történik a kisfiúval a Rémkirály végén Schubert dalában? Bármennyire is furcsa, ilyen és hasonló kérdéseket ébresztenek Bartók, Schubert, Liszt, Bach és Mozart művei a gyerekközönségben - derül ki Bogányi Gergely szombattól látható televíziós koncertsorozatából.

 
A tavasszal indult Egyetemzene, vagyis a hazai felsőoktatási intézményekben szervezett előadás-sorozat után ezúttal gyerekeknek zenél Bogányi Gergely. A gödöllői kastélyban rendezett hatrészes koncertsorozatát Út a zenéhez címmel vetíti november 29-től szombatonként az m2. Az adásonként 50 perces műsorban a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas művész zongorázik és beszél a számára fontos és kedves zeneművekről.
 
"Hihetetlen, hogy milyen mélyen tudnak ezek a pici gyermekek - kis csodák - érezni. Én magam tapasztaltam az egyik koncerten, a gödöllői kastélyban. Az Erlköniget játszottam, a Rémkirályt. Elmondtam nagyon röviden, hogy mi a vers, és hogyan zenésítette meg Schubert. A darab végén döbbenten figyeltek, és kérdezték: Meghalt a kisfiú?" - mesélte nemrég a Záróra vendégeként Bogányi Gergely.  
 
Az első, november 29-én, 11.05-től látható adásban a többi közt Bartók Allegro Barbaróját és Schubert több, zongorára átírt dalát adja elő a művész - részben Liszt Ferenc szerzeményeit. A következő adásokban pedig Liszt-, Bach- és Mozart-darabokat, illetve átiratokat hallhatnak a nézők. Ahogy Horváth Tünde, a műsor szerkesztője elmondta: Bogányi Gergely kifejezetten nagy műsort ad, számos nehéz, technikás zenemű hallható a televíziós koncerteken.