A zeneirodalom első számú műve a Zeneakadémián

Zene

Johann Sebastian Bach

A Máté passió, minden idők legnagyobb tudású zeneszerzőjének két kórusra, és két zenekarra írott nagyszabású műve Mendelssohn 1829-ben történt felfedezése óta a zene Bibliájává vált. A művet egyébként először 1727-ben adták elő a lipcsei Tamás-templomban; ám Bach halála után - a szerző többi remekművével együtt - elfeledték. A vélt bemutató után száz évvel azonban Mendelssohn a berlini Singakademie együttesével - áthangszerelt formában - előadta a Máté-passiót, s ezzel kezdetét vette a Bach-kultusz. "A Máté-passió kultikus mestermű, ismerete nélkül európai muzsikus nem végezheti el tanulmányait; J.S. Bach maga is a főművének tekintette" - mondta el dr. Batta András, a Zeneakadémia rektora. 

 
Vashegyi György, az előadás karmestere, a Zeneakadémia tanára 16 évesen szeretett bele a Máté-passióba, és - elmondása szerint - ennek a műnek köszönheti, hogy zenész lett. Érett muzsikusként, 30 évesen dirigálta először.
 
Vashegyi Györgyöt a régi zene kiemelkedő szakértőjeként és kiváló interpretálójaként tartja számon a magyar zenei élet. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola karmesterképző szakán Lukács Ervin tanítványaként végzett 1993-ban kiváló eredménnyel. 1990-ben Budapesten megalapította a Purcell Kórust, és egy évvel később létrehozta a szintén budapesti székhelyű Orfeo Zenekart is. Vashegyi György elsősorban saját együtteseit vezényli, de rendszeresen fellép más régizenei együttesek, illetve szimfonikus zenekarok vendégkarmestereként is.