Milyen programokkal várja idén a Művészetek Völgye a komolyzene iránt érdeklődőket? Van olyan program, amelyet ki tudnál emelni?
Ötvenkét komolyzenei programmal készülünk két színpadunkon, Kapolcson és Vigántpetenden, valamint a Concerto Budapest koncertjével a Nemzeti Szín-Téren. Nagyon nehéz bármit is kiemelni, ugyanis rendkívül színesen állítottuk össze az idei programot: az ifjú Virtuózoktól a Kossuth-díjas művészekig szinte mindenki megtalálható. Alapvetően a klasszikus zene az irányvonala a Völgykomolyzene színpadainak, de emellett igyekeztünk a különböző társterületeket is bevonni: lesznek előadások, beszélgetések és világzenei koncertek is, ide sorolható például Szirtes Edina Mókus műsora, fúvószenei koncerteket is hallhat a közönség, többek között a Készenléti Rendőrség Zenekara és a Tatai Dandárzenekar előadásában, továbbá Rákász Gergely koncertorgonista is tiszteletét teszi a fesztiválon. A klasszikus zenészek közül talán nincs sértődés, ha csak a Kossuth-díjasokat emelem ki: Geiger György trombitaművész, Gryllus Dániel előadóművész, Hegedűs Endre zongoraművész, Madarász Iván zeneszerző is a vendégünk lesz.
Továbbá a Virtuózokat mindenképpen érdemes megemlíteni, a 2014-es évadból, illetve a mostani tehetségkutatóból megismert fiatalok is fellépnek a komolyzenei színpadokon, ugyanakkor az is célunk, hogy minél nemzetközibb legyen a Völgykomolyzene, ezért sok nemzetközi fellépő is lesz.
Említetted, hogy két színpadotok van: Kapolcson és Vigántpetenden is a templom épületében lesznek látogathatóak a koncertek. Miért ilyen helyszínt választottatok?
Alapvetően egyszerű a válasz: mert akusztikus környezet kellett és egy templom épülete ideális lehetőségeket teremt. Fontos előny, hogy a nyári meleg, illetve az eső elől is be lehet húzódni a templom falai közé. Ugyanakkor a fesztiválon zárt program esetén az embernek nincs az az érzete, hogy csak belehallgat egy koncertbe, hanem végig ott is marad. A járó-kelő vendégeknek a templomban megrendezett műsorok mellett létrehoztuk a templomkerti koncerteket is.
Ki kell emelnem, hogy Vigántpetendre nagyon büszke vagyok. Kicsit a saját gyermekemnek érzem, hiszen amikor először vettem részt a klasszikus zenei programok szervezésében, annyira összeszedett és vonzó lett a programkínálat, hogy Oszkó-Jakab Natália, a Művészetek Völgye program- és marketing igazgatója jelezte: jó lenne, ha újra bevennénk a programba Vigántpetendet.
A Virtuózok tehetségei közül Boros Misit érte a megtiszteltetés: ő lesz a Völgykomolyzene díszvendége. Miért őt választottátok?
Egy fesztiválnak mindenképpen az utánpótlás, a fiatalok bevonása az egyik legfontosabb tevékenysége, és ahogy az látható a programkínálatunkban is, a Virtuózokon kívül a fiatal zeneakadémisták, a Zeneakadémia doktorandusz hallgatói is lehetőséget kapnak. Boros Misi zseniális fiatal művész, személye által pedig az a fontos üzenet továbbítható, hogy a legfiatalabb tehetség is lehet a díszvendégünk, hiszen az övé a jövő.
A programok összeállítása során figyeltek tehát arra is, hogy megjelenési lehetőséget biztosítsatok a fiatal tehetségeknek, művészeknek?
Természetesen, én a Zeneakadémia Doktorandusz Hallgatók Önkormányzatának is elnöke vagyok, így szívügyem, hogy a zeneakadémisták, a tehetséges fiatalok lehetőséget kapjanak, hiszen az utánpótlás nagyon fontos. Emellett szeretném kiemelni az értelmi sérült fiatalokból álló Parafónia együttest is, akik elképesztően jól muzsikálnak. Amikor először hallottam őket, mellbevágott, egészen csodálatos és nagy feladat, amit mind ők, mind a tanáraik véghezvisznek.
Ugyanakkor a kortárs zenét is szeretnénk bemutatni, ezért bevontuk az Artisjust, Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesületet. Olyan világban élünk, amikor a művészetekben azt tapasztaljuk, hogy van a klasszikus és az avantgárd. Az avantgárd azonban nem egyenlő a kortárssal ? attól, hogy egy zenemű ma születik, nem feltétlenül csak egy szűk, célzott közönség tudja befogadni, hanem lehet populáris is ? erre igyekszünk rávilágítani például az Artisjus elnöke, Madarász Iván vagy Dragony Tímea szerzői koncertjével, valamint a Rajzoljunk zenét! című zenés műsorral, mely gyermekrajzok köré épül majd. Minden rajznak van színe, témája, mondanivalója, ezek pedig megjeleníthetők a zene által: a rajzokra fogunk improvizációt hallani, klasszikus zenét Madarász Ivántól, illetve jazz dallamokat a Modern Art Orchestra egyik művészétől.
Akkor tehát a koncertek mellett színes programokkal is készültetek. Milyen előadásokon vehetnek részt az érdeklődők?
Megszokott előadónk a Völgykomolyzene színpadokon Dr. Pap János egyetemi docens, aki a Zeneakadémián tanít: ő három, rendkívül izgalmas előadást fog tartani. Ha valaki hallotta már Dr. Pap Jánost előadást tartani, akkor a stand-up comedy olyan magas fokát hallhatta, amely tudományosan elképesztően megalapozott és szakszerű. Ugyanakkor olyan humorral és ízzel fűszerezett, hogy nem kell zenésznek lenni ahhoz, hogy valaki értse és végig élvezze.
Emellett az Operaház is mellénk állt a nagyköveti programján keresztül, így négy olyan művész, aki az operaházak színpadain előkelő helyet foglal el, előadásszerűen mutatja be a saját munkásságát. Az Operaház nagyköveteinek előadása során a művészek saját tapasztalataikon keresztül, illetve egy-egy műre rávetítve, felvételekkel fűszerezve ismertetik meg a nézőkkel az operai létet.
E programok hozzájárulnak ahhoz, hogy a nagyközönséggel is megismertessétek, megszerettessétek a komolyzenét. Ez is a célkitűzéseitek közé tartozik?
Természetesen, egy ilyen rétegszínpadnak tűnő helyszínnek két fontos célja van. Az egyik az, hogy aki a Művészetek Völgyébe kifejezetten a komolyzenei programok miatt látogat el, egész nap vagy napokon keresztül jól érezze magát. A másik pedig, hogy annak is, aki csak azért tér be a templomba, mert például ott hűvösebb van, olyan élményt nyújtson bármelyik program, amely után azt mondja: ha hazamegyek, ott is el szeretnék menni klasszikus zenei eseményekre.
Közelebb szeretnénk hozni az emberekhez a klasszikus zenét és úgy érzem, ez amellett, hogy fontos feladat, nagy felelősség is. Nagyobb, mint egy koncerthelyszínnek a programját összeállítani, hiszen ott tudjuk, hogy ki a célközönség, egy fesztivál esetén viszont csak sejteni lehet, kinek állítjuk össze a programokat.
Amellett, hogy te vagy a Művészetek Völgye komolyzenei színpadainak a felelőse, zenészként is találkozhat veled a közönség a fesztiválon?
A fesztivál főszervezői kértek fel, hogy én tartsam július 22-én 18 órától a Völgy komolyzenei programjainak nyitókoncertjét ? amelyet a Bartók Rádió élőben közvetít ?, illetve van több előadó is, aki előszeretettel hív, hogy zenéljek vele, így több koncerten is közreműködöm majd. Továbbá vannak olyan programok is, mikor egy beszélgetést kell vezetni, örömmel segítek ezekben is, ugyanakkor szervezőként és házigazdaként is végig ott vagyok a programokon.
Tóth Eszter
Fotók: Kovács Zalán László