Thor Heyerdahl |
Heyerdahl egyik unokája is részt vesz abban a csapatban, mely Peruból Tahitira, közelebbről a Raroira atollra akar hajózni. Itt ért ugyanis partot 101 napos és több mint 7000 kilométeres út után a norvég hajója.
Heyerdahl bebizonyította a kétkedőknek: igenis képes lélekvesztőjén megtenni az életveszélyes utat. Sokan biztosra vették, hogy Heyerdahl nem éli túl a kalandot. A kutató azt akarta bebizonyítani, hogy az ősi kultúrák képesek voltak átszelni az óceánt kőkorszaki technikával is.
"Mi inkább a természet viszontagságaira szeretnénk felhívni a figyelmet" - mondta az expedíció vezetője, Torgeir Saeverud Higraff egy sajtótájékoztatón. Az utat az ENSZ Természetvédelmi Programja is támogatja. "Sokminden megváltozott az 1940-es évek óta" - tette hozzá.
Higraff arra célzott, hogy azokat az ecuadori erdőket, ahol Heyerdahl annak idején balzafát talált a hajójához, mára kiirtották. A globális felmelegedés következtében pedig pusztulásnak indulhattak a korallzátonyok, ami hevesebb viharokat idézhet elő a Csendes-óceánon. Vannak azonban pozitív fejlemények is.
"Reményeink szerint a tengerek olajszennyeződése - a szigorú nemzetközi szabályozásnak hála - mára csökkent" - mondta Dag Oppen-Berntsen biológus, a csapat egyik tagja. A tudós mintákat fog venni a vízből, hogy megállapítsa: került-e beléjük rovarirtószer vagy olyan más, embertől származó szennyeződés, amely veszélyezteti a tenger élővilágát.