Az Országgyűlés 2000-ben a magyarországi holokauszt emléknapjává nyilvánította április 16-át, mert 1944-ben ezen a napon kezdődött a magyar zsidók deportálása. 2001 óta április 16-án minden magyar középiskolában megemlékeznek a holokausztról, az idén a Holokauszt Emlékközpont (1094 Budapest, Páva utca 39.) tematikus nappal várja a látogatókat és érdeklődőket.
A délelőtti programok elsősorban pedagógusokhoz és diákokhoz szólnak: azt mutatják meg, milyen új útjai és próbálkozásai vannak ma a korszerű holokauszt oktatásnak. A délutáni előadások közös témája: "Kép és Holokauszt" - az író, a történész, a fotós, a filmes és a képzőművész szemével.
A nap folyamán megnyitnak egy izgalmas, verses installácó - kiállítást, majd este, a Yangebarian David - Avedikian Viktória duó muzsikálása mellett, meggyújtják az emlékezés mécseseit. Az egész napos konferencia minden egyes programja nyilvános és ingyenes, ám a korlátozott számú férőhelyek miatt kérjük, jelentse be előre részvételi szándékát a (1)455-3314-es telefonszámon, vagy a janzso.barbara@hdke.hu e-mail címen.
A rendezvény idején a Holokauszt Emlékközpontban működő kávézó és könyvesbolt is a résztvevők rendelkezésére áll.
Részletes program:
I. Új oktatási projektek
10.00 "Dilemma Café" - Haver Alapítvány (nagy oktatóterem)
10.45 "Labirintus project" - Fritz Zsuzsa (nagy oktatóterem)
Holokauszt megemlékezés interaktivitással, az iskola falain kívül
11.30: kávészünet
11.50 A Kontyfa utcai iskola diákjai és tanára beszámolnak a januári, Berlinben megrendezett, diák kutatómunkára épülő holokauszt
konferencia és kiállítás tapasztalatairól - Kéthelyi Lídia és tanítványai (nagy oktatóterem)
12.10 Információs sáv (nagy oktatóterem)
A 2007-ben megrendezendő nyári táborokról - Dittel Szilvia, Pécsi Tibor, Babácsi Katalin, Végh Gábor
A "peer guide / kortárs vezetés képzési tervekről - Nagy Rita
12.10 A holokausztról versekkel és látvánnyal ( kis oktatóterem) Módszertani útmutató tanároknak - Pusztai Varga Ildikó installációi Goldstein Imre verseihez
12.40: kávészünet
13.00 Interaktív tárlatvezetés feladatlapokkal (kiállítótér) Fókuszban az emberi magatartás. Módszertani tárlatvezetés a Holokauszt Emlékközpont tanáraival, pedagógus kollégák számára.
II. Kép & Holokauszt
15.00 "Kép és emlékezet" - Bárdos Pál, író bevezető előadása (nagy oktatóterem)
15.20 Centropa: Emlékmentés és holokauszt oktatás. Pár perces holokauszt oktatófilmek, zsidó családok fotóiból - Sárdi Dóra, Andor Eszter (nagy oktatóterem)
15.50 "Razzia" - Varga János filmje, újabb részletekkel (nagy oktatóterem)
16.20 "Meséld el. . . " - Salamon András filmje (nagy oktatóterem) A film a Spielberg Alapítvány nemzetközi pályázatára készült 1 hónappal ezelőtt. Nagy érdeklődés fogadta: rövid idő után keringeni kezdett az interneten. A rendezővel arról beszélgetnek majd, hogyan mesélhetjük el gyerekeinknek azt ami 1944-ben történt.
16.40: kávészünet
17.00 Kiállítás megnyitó (nagy oktatóterem) Pusztai Varga Ildikó: A holokausztról versekkel és látvánnyal - Installációk Goldstein Imre verseihez. Zene: David Yangebarian (harmonika) - Avedikian Viktória (ének)
18.00 Tálas Péter: Az eltűnt idő nyomában - A romos Rumbach Zsinagóga fotódokumentálása (nagy oktatóterem)
18.20 Lajtai Langer Péter: Tálesz és játékvonat - A zsidóságról és a holokausztról a kortárs képzőművészet nyelvén (nagy oktatóterem)
18.40 Beszélgetés az alkotókkal (nagy oktatóterem)
19.00 Emlékmécsesek elhelyezése (Áldozatok Emlékfala)
Közerműködik: David Yangebarian (harmonika) - Avedikian Viktória (ének)
III. Párhuzamos filmprogram, angol nyelven (kis oktatóterem)
13.00 Muszatics Péter: Process (Folyamat) (2005 - '50)
Beszélgetés az alkotókkal.
14.15 Pálos György: Rév Lívia (2006 - '60) Egy neves operatőr-rendező és egy zongoratörténész filmje egy zongoraművészről, aki Raoul Wallenbergnek köszönheti az életét.
15.20 Schuster Richárd: Babszi (2006 - '40) Egy frissen végzett dokumentumfilmes megrendítő munkája egy hajdani, nagy szerelemről. Utána beszélgetés a rendezővel.
16.30 Salamon András: Tell your Children (2007 - '5) A film a Spielberg Alapítvány nemzetközi pályázatára készült 1 hónappal ezelőtt. Nagy érdeklődés fogadta: rövid idő után keringeni kezdett az interneten. A rendezővel arról beszélgetnek majd, hogyan mesélhetjük el gyerekeinknek azt ami 1944-ben történt. A vetítés utáni angol nyelvű beszélgetések moderátora: Janzsó Barbara.
Filmvetítések a Holokauszt Emlékhéten (nagy októterem)
2007. április 17. kedd, 17. 30 óra
B. Révész László: A látogatás (dokumentum-portréfilm, 1983 - '72 )
Edith Bruck olasz írónő 1932-ben született egy Bodrog-közi kis faluban. Az egész családot deportálták, Edith életben maradt, a háború után először Izraelbe, majd különböző kalandok után Olaszországba került, itt vált íróvá. A portréfilmben az írónő hármas (olasz-magyar-zsidó ) identitásának a gyökereit kutatja. Találkozik római és budapesti értelmiségi barátaival, majd ellátogat a szülőfaluba, Tiszakarádra. . .
A vetítés után beszélgetés a rendezővel.
2007. április 18. szerda 17. 30 óra
Muszatics Péter: Folyamat (dokumentumfilm, 2005 - '50)
DVD-bemutató a rendező, valamint a kiadó Tisza Mozi Kft. igazgatója, Demeter István és Buslig Eszter dramaturg társaságában.
2007. április 19. csütörtök 17. 30 óra
Salamon András: Meséld el. . . (2007 - '5)
A film a Spielberg Alapítvány nemzetközi pályázatára készült 1 hónappal ezelőtt. Nagy érdeklődés fogadta: rövid idő után keringeni kezdett az interneten. A rendezővel arról beszélgetünk majd, hogyan mesélhetjük el gyerekeinknek azt ami 1944-ben történt.
Schuster Richárd: Babszi. (2006 - '40)
Egy frissen végzett dokumentumfilmes megrendítő munkája egy hajdani, nagy szerelemről.
Utána beszélgetés a rendezővel.