Szabó Péter tájékoztatása szerint tudós egyházi személyiségek, világi professzorok és akadémikusok tartanak előadásokat a darwinizmus és a fajkeletkezés összefüggéseiről, az ember evolúciójáról, a növényvilág fejlődéséről. Szó lesz a hit és tudás kapcsolatáról, továbbá arról is, miként ítéli meg a biológia napjainkban a darwinizmust.
A konferencia fővédnöke Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora - közölte a főszervező, aki az egyetem győri Apáczai Csere János Karának docense. A konferencia rendezését az Apáczai kar és a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium közösen vállalta. A rendezők megosztják egymás között a helyszíneket is: március 6-án pénteken a programoknak a kar, szombaton a bencés gimnázium díszterme ad helyet. Utóbbiban a konferenciához kapcsolódó kiállítás is nyílik Darwin egykori lakóhelyén, a kenti Downe-ben készült fotókból, a tudós nyomtatásban megjelent munkáiból és a bencés gimnázium demonstrációs anyagából.
Charles Darwin A fajok eredete című korszakos jelentőségű műve 1859-ben jelent meg. Ebben a munkájában fejtette ki először azt a később róla elnevezett tudományos elméletet, amellyel az élővilág fejlődését, a fajok kialakulását magyarázta. Az ember származásáról írt másik főművét 1871-ben adták ki. Munkássága fontos szerepet töltött be a tudományos biológia megteremtésében - hangoztatta Szabó Péter.