Könnyezik a Duna Televízió

Kultpol


meseldel_byport.jpg
Meséld el...

Április 16-án a holokauszt magyar áldozatainak állít emléket a Duna Televízió. 1944-ben ezen a napon állították fel Kárpátalján az első magyarországi gettót, majd a háború végéig a magyar lakosság százezrei - zsidók, cigányok - haltak meg az öldöklésben. Auschwitzban minden harmadik áldozat magyar volt.

 
A Magyar holokauszt napján a Duna Televízió élő műsorai kiemelten foglalkoznak a témával: a Kikötő Extra vendégei, Bálint András színművész-színházigazgató, Groó Diana rendező és Kovács András szociológus segítenek az emlékezésben. A Közbeszédben pedig Aliza Bin-Noun, Izrael budapesti nagykövet asszonya a múlt és a jelen összefonását segíti majd.  Ezen a napon a filmek is emlékeztetőül szolgálnak: Sipos András Emigránsok című dokumentumfilmje (16.25) három világhírű magyar tudós, Szentgyörgyi Albert, Polányi Mihály és Bródy Imre családi hátterét kutatja. Salamon András Meséld el... című alkotása (21.00) az 1945 januárjában történt Duna-parti nyilas tömeggyilkosságokat mondja el 5 percben. Az esti játékfilm, Edmond Batignole története (21.05) pedig a második világháborút egy kisember szempontjából idézi meg.
 

emigransok_byport.jpg
Emigránsok

Április 21. a Nemzetközi holokauszt emléknap, amelynek már előestéjén két zsidó származású, különleges személyiség története látható a Duna Televízióban: április 20-án 21.30-kor Rév Lívia zongoristára, 22.30-kor Ocskay László századosra emlékeznek. Az emléknapon, április 21-én dokumentum- és játékfilmek egész sora foglalkozik a történelem e fájdalmas pillanatával. A Komorok című dokumentumfilm (09.00) Komor Marcell épületein és hagyatékán keresztül idézi fel a Komor-család történetét. 15.10-kor egy ma is aktuális kérdést jár körbe a Zsidó identitás Magyarországon című alkotás. A Simon - Felvonások egy ember életéből (15.35) Simon Segali izraeli színész kalandos életútjával foglalkozik. 21 órakor pedig különleges alkotás látható: a Nyina utazása egy igaz történeten alapuló svéd játékfilm, amely egy lengyel kislány hányattatásait meséli el a második világháború forgatagában.