Babos Project Special - Raiffeisen Jazz Klub

Zene

 
Babos Gyula gitáros, a hazai dzsesszélet kiemelkedő egyénisége rendkívül sokszínű előadó, Babos Gyula, az egyik legkitűnőbb és legismertebb magyar gitáros már 17 évesen, 1966-ban megnyerte a Magyar Rádió dzsesszversenyét, s 1980 óta tanít is a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Játszott 1972-től a legendás Rákfogóban, Szakcsi Lakatos Bélával ő alapította a Saturnust, szerepelt Szabó Gáborral, Frank Zappával, James Moodyval, Zoller Attilával - hogy csak néhány nagyságot említsünk.
A Babos Trio Plusz 1985-ben jött létre, ezt 1989-ben a Babos Trio követte, amelyben a ma már a hazai dzsessz élvonalába tartozó Balázs Elemér dobossal és Egri János nagybőgőssel muzsikált együtt. Majd jött a Babos Quartet, amelybe fiatal zenészeket hívott maga mellé (Szappanos Györgyöt, Ifj. Szakcsi Lakatos Bélát, Borlai Gergely).
1995-tól a Take Four következett Kőszegi Imrével, Pege Aladárral és Tomsits Rudolffal, majd 1997-től jött a Babos Project Romani. Ez utóbi csapat 1998-ban készítette le az Egyszer voltcímű albumot, amely izgalmasan elegyítette a roma folklórgyökereket a dzsessz improvizatív lehetőségeivel.
A markáns arculatú Babos Project Romani 2004-ben a világhírű indiai ütős, Trilok Gurtu vendégszereplésével készített lemezt Budapesten.

A vendégszólista, Kathy Horváth Lajos (fotó) nagy zenész család sarja: édesapja, id. Kathy Horváth Lajos és nagybátyja, Horváth Sándor a negyvenes-ötvenes évek legnépszerűbb dzsesszgitárosai közül valók. A kis Kathy Horváth ötéves korában kezdett hegedülni, de hamarosan rákapott az otthonában hallott többi hangszerre is: a zongorára, a gitárra, a hárfára és a cimbalomra.
Az OSZK Zenei Stúdiójában folytatta tanulmányait. Csajkovszkij, Brahms és Paganini hegedűművei mellett a dzsesszből és a cigányzenéből merített ihletet. Így került kapcsolatba Cziffra György zongoraművésszel, aki - például id. Kathy Horváth Lajossal - éveken át játszott az Arizona lokálban.
1976-ban a Cziffra György Alapítvány ösztöndíjasaként a Párizs melletti San Lise-be került. Előbb Ivry Gitlis növendéke lett, majd miután Cziffra György bemutatta Yehudi Menuhinnak, a mester tanítványának, 1985-ben pedig tanársegédjének választotta. 1983-ban Kathy Horváth a Menuhin rendezte Bartók Emlékverseny I. díját nyerte meg. Párizsi évei alatt - az ott élő - klarinétos-szakszofonos Seffer Józseffel (Yochk'o Seffer) készített felvételeket.
Magyarországra 1990-ben tért vissza. Azóta a Filharmónia szólistájaként koncertezik. Zeneszerzői és előadóművészi munkássága elismeréseképpen 2001-ben a Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét vehette át.

Fotó: Dobó László