Balkán világzenei fesztivál Pécsett

Zene

A bazilika előtti impozáns téren 18-án fellépő három zenekar már a nyitóestén háromféle zenei stílust jelenít meg. A hétkor kezdő pécsi Vizin zenekar fiatal muzsikusai az autentikus délszláv zene mesterei, amint ezt a 2007-ben elnyert Népművészet ifjú mestere címük is igazolja. Repertoárjukon a Magyarországon élő délszláv nemzetiségek, valamint balkáni anyaországaik dallamai szerepelnek, a tradicionális előadásmódot megőrző formában.

 
A pécsieket az isztambuli Yakaza ensemble követi. A négytagú zenekar az anatóliai, valamint a belső-ázsiai török népek zenei hagyományaiból merítve mutatja be azt a zenei világot, amely a Balkánra betörve jelentős hatást gyakorolt a félsziget különféle nemzetiségeinek kultúrájára.
 
Szintén a tradíciókból táplálkozik, de azoktól bátran el is rugaszkodik a Balogh Kálmán Gipsy cimbalom band muzsikája. A népzenész-jazzista kiválóság cimbalmos zenekarának különlegessége, hogy a Kárpát-medence és a Balkán cigányzenei kultúrája a hangszereiken virtuóz muzsikusok egyedi interpretációjában kel új életre koncertjeiken.
 

BaloghKalman_20080916_crop.jpg
Balogh Kálmán

A Balkán világzenei fesztivál a nyitányt követő három estén a PTE Orvosi kar aulájában folytatódik. További három világhírű, nemzetközi díjakat besöprő balkáni banda lép színre: az Ivo Papasov & His Wedding Band Bulgáriából, a macedóniai Esma Rezepova és kísérete, valamint a Fanfare Ciocarlia Romániából. Hozzájuk egy-egy este a balkán-zenei műfaj legkiválóbb hazai képviselői, Besh o droM, a Balkan Fanatik és a Cimbaliband csatlakoznak.

 
A világzene mellett tudományos és közéleti diskurzus is zajlik a Kelet-nyugati Átjáró keretében. Találkozó a Balkán kapujában címmel nemzetközi interdiszciplináris konferencia kínál alkalmat arra, hogy filozófiai, irodalmi és teoretikus szemszögből nyerjen újraértelmezést a régió kulturális komplexitása. A konferencia programja nyitott és ingyenes, s kiállítások és filmvetítések kapcsolódnak hozzá.