Elhunyt a legendás CBGB alapítója

Zene

A legendás New York-i klub, a CBGB alapítója hosszabb ideje tüdőrákban szenvedett, halálát egy a betegsége miatt kialakult szövődmény okozta. Ha valaki, hát a Village Voice nekrológja által a város punkbandáinak védőangyalaként említett Hilly Kristal tudta, hogyan kell működtetni egy klubot. A már 9 éves korában hegedűsként feltűnést keltett Kristal mielőtt 1973 decemberében megnyitotta volna az eredetileg elsősorban country zenészeknek szóló CBGB-t (Country, BlueGrass, Blues and Other Music For Uplifting Gormandizers) a '60-as évek közepén jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy egy másik lokál, a Village Vanguard a jazzbarátok kedvelt központjává váljon, de programszervezői tehetségét a Central Park Music Festival-on is kamatoztatta.

A CBGB létrejötte valójában a West Village-i lakók tiltakozásának köszönhető. A korábban folkénekesi babérokra is áhítozó Kristal 1969-ben ugyanis Hilly's néven két klubot is nyitott Manhattanben: egy éjszakai bárt a 13. utcában és egyet a Boweryn. Az előbbiben rendezett koncertek egyre több embert vonzottak, ami egy idő után kiváltotta a helyiek dühét, lévén, hogy a nézőközönség nem vetette meg az alkoholt sem, melynek túlzott fogyasztása ugyebár igen gyakran hangoskodáshoz vezetett. Kristal egyre több olyan borítékot volt kénytelen kinyitni, melyeken a feladó helyén a helyi hatóság pecsétje szerepelt. '73-ban bezárta a szórakozóhelyet, s attól kezdve a kínai negyed keleti határán fekvő Bowery-t fejlesztgette.

Cikkünk főszereplője első perctől kezdve minden erejét arra fordította, hogy a tradicionális folkzene mellett lehetőséget biztosítson fiatal, feltörekvő bandáknak, akik sör-vacsoráért cserébe megmutathatták mit tudnak. Ilyen volt a CBGB megalakulásának évében létrehozott Television, amely '74 március 31-én debütált. A londoni 100 Club-hoz hasonló katalizátorszerepet betöltő CBGB-ben innentől kezdve egymásnak adták a mikrofont az akkor kialakuló punkmozgalom későbbi kiemelkedő alakjai: a Ramones, Patti Smith, a Blondie-ként világsztárrá emelkedő Debby Harry, a szintén világhírű David Byrne (Talking Heads), a The Shirts, a Steel Tips, a Jackson Main, a The Heartbreakers, a The Fleshtones.

A punk hullám '80-as évek eleji lecsendesülése a turista látványossággá vált klub életében is éreztette hatását. Egyedül Kristal nyitottságának köszönhető, hogy a CBGB alkalmazkodni tudott a változó időkhöz: a New York-i underground hardcore színtér egyik legfontosabb állomásává alakult át. Itt kezdte többek közt a Gorilla Biscuits, a Cro-Mags, az Agnostic Front, a Sick Of It All, a Reagan Youth, a Warzone és a Youth Of Today is. A '90-es évek elején Kristal kénytelen volt bezárni a kaput a hardcore bandák előtt, ugyanis egyre gyakrabban erőszakos cselekmények színhelye lett a zenei progresszivitás szinonimájaként is emlegetett klub.

A 2000-es év beköszöntével a lassan már csak a hírnevéből élő helyet is meglegyintette a bezárás szele. A tartozást 2001-ben még sikerült kifizetnie Kristalnak, de tavaly már ő sem tudta folytatni a szélmalomharcot a bérleti díjat egyre csak emelő tulajdonossal szemben. A legendás koncerthelyszínre 2006. október 15-én végleg lakat került, de Kristal tervei szerint 2008-ban, Las Vegasban ismét megnyílt volna.

A tüntetésként is felfogható több napos búcsúkoncertre összeállt a Bad Brains, de fellépett a The Dictators, Debbie Harry, az Avail és a Bouncing Souls is. A sort Patti Smith zárta, aki Kristal halálakor a következőket nyilatkozta: "'73-ban nem illettünk sehová, nem volt olyan hely, mint, amilyenek mi voltunk. Hilly-nek pedig kellettek azok, akik senki másnak nem. Az övéi lettünk."