Kottarashky és a kotta nélküli crew

Zene

 
 

Idén folytatódik az A38 hajó Polyphony fejléccel hirdetett sorozata, amelynek alcíme: Unity, Diversity, Music (egység, sokféleség, zene). A zenében általában és különösen a world musicban axiómának mondható fogalmak nyilvánvalóan az Európai Unió összetartó elveire is vonatkoztathatóak, mivel a sorozat célja éppen az, hogy Magyarország soros EU-s elnökségét népszerűsítse. A koncertek szervező elve lényegretörő: minden alkalommal egy magyar és egy külföldi előadó lép fel. A külföldiek az Európai Unió országait képviselik, ez alkalommal a Kottarashky zenekar révén Bulgária lesz a vendég.

Nikola Grujev, művésznevén Kottarashky Bulgária egyik legeredetibb tehetsége. Az építészként és belsőépítészként is tevékeny 32 éves fiatalember egészen egyedülálló eleganciával nyúl a bolgár és a balkáni népzenei hagyományhoz. Bár ez a tradíció, különösen annak kusturicásísott, táncos, lakodalmi verziója már vagy egy évtizede óriási népszerűségre tett szert Nyugat-Európában, Kottarashky egészen más megközelítéssel viszonyul a hagyományos anyaghoz. Leginkább talán Moby Play-korszakára emlékeztet az a finomság, ahogy a klasszikus bolgár népzenei felvételeket újraértelmezi. Az eredeti kontextusból kiemelt töredékek, dallamfoszlányok, verssorok elegáns és magával ragadó elektronikus-akusztikus körítést kapnak, így válnak egészen új kompozíciók részévé. Sajátos, blues-os melankólia, gyönyörű és komplex hangszerelés, kulturált sampling: modern és eredeti európai világzene. Valószínűleg ez az oka, hogy a world music egyik legfontosabb kiadója, a berlini Asphalt Tango ajánlott Kottarashkynak lemezszerződést, és első albuma, az Opa, Hey! itt jelent meg. Kottarashky első alkalommal lép fel Magyarországon zenekari kísérettel.

A bolgár előadó és az est magyar zenekarának vezetője, Ágoston Béla között nyilvánvalóan több kapcsolódási pontot is lehet találni. Ágoston az alig pár hónapos új zenekaráról előre bocsátotta: "Az Ágoston Crew-val már tizenkét zenekarom van, úgyhogy nem lesz több, sőt, velük is az a célom, hogy egyesítsem az erőket, egy kis ez, egy kis az, főleg az eddigi időszak legjobb számai". Akik ismerik a Zuboly zenéjét, nagyjából sejthetik, mire számíthatnak: az egykori meghatározás - 'broken etno" - ma is érvényes, más ráfogással sufnifolk vagy népi bootleg. Tehát hiphop-beatbox, jazzy alapok, barkácsfunk, páratlan humorral és ötletességgel összeállítva. Így fordulhat elő, hogy egy számon belül találkozik a Muzsikás és Chris Isaac, a csujogató és Michael Jackson, Mozart és a raggamuffin. Mindehhez fűszálfújás, bőgő, duda, szaxofon, doromb, harmonika biztosítja a garantáltan szórakoztató hangszerelést. A magyar folk-jazz-hiphop-underground kétségkívül legeredetibb zenekarának hagyományait méltó módon folytatja az ötletekből kifogyhatatlan Ágoston új, improvizatív együttese.

A tavaly indult sorozatban az elnökségi félév alatt később még megfordul a hajón a kamu-orosz bécsi bulibanda, a Russkaja, a szlovák Autumnist, továbbá ír, svéd, észt, görög és más zenekarok.

Január 20, 20:00, A38
Ágoston Crew (H), Kottarashky Live Band (BG)
Polyphony - Koncertsorozat Magyarország EU-elnökségének alkalmából
Ingyenes